המדריך המהיר לעיבוד תמונה בלייטרום

צילום הוא מדיום מדהים, והאמת שהוא לא היה ככה אם לא היינו יכולים לקחת את התמונות שלנו ולתת להם טאץ’ סופי של עיבוד.

בעידן סרטי הצילום, חדר החושך ופלאי הכימיה שימשו כתוכנת העיבוד של הצלם. שם הצלם היה יכול לבלות שעות על גבי שעות עם הריחות המשכרים של הכימיקלים, עם האור האדום (בצילום שחור לבן) או בחושך המוחלט (בצילום צבעוני) ולהשקיע את מלוא מאמציו כדי לשפר ולו במעט את התמונות שצילם.

היום, בעידן שבו הכל מוגש לנו עד לפה עם כפית של זהב, העיבוד מתבצע בחדר אור על מסך המחשב שלנו כאשר זמן העבודה על התמונות התקצר באופן משמעותי, ריחות הכימיקלים נעלמו וסביבת העבודה שלנו הפכה יבשה ונקייה יותר מבעבר.

תוכנות העיבוד הממוחשבות הן אולי הדבר הטוב ביותר שהטכנולוגיה יכולה להציע לנו. היא מגיעה בלי גבולות (כמעט), היא בלתי ניתנת לחיקוי (כרגע) והיא כלי פיתוח שהצלמים בעידן הפילם רק יכלו לחלום עליו בלילות ובימים.

עד לפני 10 שנים בערך, פוטושופ הייתה במרכז הבמה כתוכנה האידיאלית לעיבוד תמונה, אך עם כניסתה של תוכנת לייטרום לשוק הצלמים העולמי, הפכה תוכנה זו לתוכנה שכל צלם חייב להחזיק באמתחתו.

במשפט אחד: לייטרום היא חדר החושך בן ימינו.
לייטרום היא המקום שבו אנחנו מפתחים את התמונות שלנו בצורה מקצועית מאוד והיא התוכנה המועדפת על רוב הצלמים בעולם כבר קרוב לעשור.

בפוסט הזה אני רוצה לעשות לכם היכרות ראשונית עם כלי העריכה הבסיסיים ביותר של לייטרום ואסביר לכם בפשטות איך ניתן לקחת את התמונות שלכם ולשפר אותן בצורה משמעותית עוד היום!

את התוכנה ניתן להוריד מכאן ולקבל 7 ימי ניסיון חינם.

לימוד נעים 🙂

העלאת הקבצים לתוכנה

לפני שנתחיל במלאכת העיבוד, אנחנו צריכים קודם כל להעלות את הקבצים שלנו לתוכנה. לכן אנחנו נפתח את התוכנה ונעמוד על לשונית Library (מסומן בעיגול האדום) ונעלה את כל התמונות לתוכנה בעזרת לחיצה על מקש ה-Import (מסומן בעיגול הכחול).

במקום להעלות את הקבצים דרך לחצן ה-Import, ניתן גם לגרור את הקבצים אל תוך התוכנה. מה שנח לכם יותר.

לאחר מכן, אנחנו נראה את החלון הבא:

כאן אתם רואים את כל התמונות המופיעות בתיקייה שבחרתם. אלו שמסומנות ב-V הן התמונות שבחרתם לעבד. לכן, עכשיו תסמנו ב-V את התמונות שאתם רוצים לעבד או שתבטלו את ה-V מאלו שאתם לא רוצים לעבד ואז תלחצו שוב על Import (מסומן בכחול).

עכשיו תעברו ללשונית  Develop ותתחילו לעבוד 🙂

כרגע נכנסתם לחדר החושך הדיגיטלי, שם אתם מבצעים את כל פעולות העיבוד על התמונה שלכם (מופיע בצד ימין של המסך). נעבור עכשיו על כל הפרמטרים ואני מקווה שעם סיום הפוסט אתם תוכלו כבר “לשחק” עם התוכנה ולהתחיל לערוך ולשפר את התמונות שלכם.

התאמות בסיסיות

אחד היתרונות הבולטים של תוכנת לייטרום הוא ההיגיון המדהים שלה לפיתוח תמונות. מלבד העובדה שמדובר בתוכנה כבדה במעט, מדובר בתוכנה שמאוד קלה להבנה ולעבודה על הקבצים שלכם.

בחלונית Basic יש לנו את כל הכלים הבסיסיים שאנחנו צריכים, החל מאיזון הלבן בתמונה שלנו ועד תיקוני חשיפה, ניגודיות ורוויה.

ניתן להשתמש באיזון הלבן כדי לקבל ייצוג צבעים מדויק או מצבי רוח מסוימים שיתאימו לתמונה שלכם, וזאת באמצעות קביעת הטמפרטורה של האור בסצנה המצולמת או תיקון שלה.

נגיד שיש לנו תמונה שצילמנו עם איזון לבן מוטעה או שאפילו התחרטנו לגבי הצבעים שרצינו בזמן הצילום ובא לנו עכשיו “לחמם” מעט את הצבעים בתמונה או “לקרר” אותם. פעולה זו יכולה להיות מושגת בקלות באמצעות התאמת הטמפרטורה בתוכנה עצמה (במידה וצילמתם קובץ RAW) או באמצעות תיקון של הטמפרטורה (במידה וצילמתם קובץ JPEG). כך אנחנו יכולים בשלב הראשוני להתאים את האווירה בתמונה שלנו על ידי קביעת הצבעוניות שלה.

השלבים הבאים הם כלי החשיפה שמאפשרים לנו לקבל תמונה חשופה היטב בדיוק כפי שאנחנו רוצים וכמובן ליצור את הניגודיות המושלמת המתאימה לתמונה ובכך להפוך אותה לנעימה וחדה יותר.
אמנם פעולה זו לא מתמקדת בחדות התמונה, אך ככל שיש קונטראסט גבוה יותר בתמונה, כך המח שלנו יתרגם אותה לתמונה חדה יותר.

בשונה מכלי החידוד שעליו נדבר בהמשך, כלי החשיפה מתמקדים בגבולות שבין הגוונים הבהירים לגוונים הכהים וכמובן שכמו בכל דבר, צריך ללמוד לא להגזים עם כלים אלו כדי לא להרוס את התמונה יתר על המידה.

עקומות / Curves

אם נדע להשתמש בו נכון, כלי זה יכול להוות תחליף נהדר לכלי הקודם שדיברנו עליו או אפילו כתוספת לא רעה בכלל.

אחרי הכל, הטונאליות של התמונה שלנו היא הכל! ובמיוחד כאשר אנחנו ממירים תמונות לשחור לבן, אבל לא רק.
בעזרת הכלי הזה, אתם יכולים לממש את העושר הזמין עבורכם בכל תמונה, אתם יכולים להדגיש אזורים מוארים, להחשיך אזורים כהים ולהיפך.

עם הכלי הזה אתם יכולים לשלוט בחשיפה שלכם באופן מדויק מאוד במידה ולא עשיתם זאת בזמן הצילום. אתם יכולים לעשות זאת באמצעות המחוונים או באמצעות ההיסטוגרמה עצמה. כדי לעבוד על ההיסטוגרמה עצמה, לחצו על הריבוע הקטן מצד ימין למטה (מסומן בעיגול האדום בתמונה שבסוף הפסקה). כרגע שימו לב שהמחוונים נעלמו מהמסך, זאת אומרת שאתם יכולים לעבוד על ההיסטוגרמה עצמה. החלק הימני של ההיסטוגרמה מתייחס לאזורים הבהירים שבתמונה, החלק המרכזי מתייחס לגווני הביניים והחלק השמאלי שלה מתייחס לאזורים הכהים.

במרכז ההיסטוגרמה יש לכם קו אלכסון החוצה אותה מקצה לקצה, עליו תוכלו לסמן נקודות של אזורי הגוונים שבהם אתם רוצים לגעת ופשוט להעלות את הקו למעלה או למטה ולחוש בשינויים שקורים. ממש כמו בדוגמא הזו:

תיקוני צבע

קבוצת כלים זו תאפשר לכם לשלוט על הגוון, הרוויה והבהירות של כל ערוץ צבע בנפרד. זה יכול להיות מאוד כיף, אבל אם תתחילו להתלהב מזה, אתם עלולים לגרום לעצמכם כאב ראש מוחלט, אז תהיו עדינים.

הרעיון הוא לראות את התמונה הראשונה ואז להחליט אילו צבעים צריכים התאמות, שינויים או חיזוקים. כאשר אתם ממירים את התמונה שלכם לשחור לבן, העבודה עם קבוצת הכלים הזו היא דרך מעולה לגעת בכל גוון בנפרד ובכך לקבל מנעד עשיר של גווני אפור בתמונה שלכם.
נסו את זה ולא תצטערו.

תארו לעצמכם תמונת נוף יפה עם שמיים כחולים בהירים ואתם רוצים ליצור שמיים כחולים ועמוקים יותר. באמצעות הכלים האלה אתם יכולים פשוט לבחור את הצבע הכחול ולחזק אותו בקלות.

חידוד התמונה

כלי החידוד הוא כלי יעיל מאוד והוא עובד באמצעות כך שהוא מוסיף מיקרו קונטרסט באזורים קטנים מאוד. באמצעות כלי זה אתם יכולים לשלוט על כמות החידוד שתרצו, רדיוס החידוד ושחזור פרטים שנעלמים כתוצאה מהחידוד. בהמשך, אתם תראו כלי שנקרא Noise Reduction שמטרתו היא להסיר רעשים דיגיטליים שנוצרו כתוצאה מ-ISO גבוה.

הדרך הטובה ביותר לעבוד עם הכלי הזה היא להגדיל את התמונה שלכם ל-100% על מנת לראות את כל הפרטים ולא לאבד אותם כמובן, אז תשימו לב.

תיקוני סטיות אופטיות

מעט מאוד צלמים משתמשים בכלי הזה והאמת שזה די חבל. יצרני העדשות מהנדסים את האופטיקה של העדשות לפי הצרכים שלהם, אבל רק אנחנו כצלמים יכולים לדעת מה טוב לנו ומה לא טוב לנו כדי להגיע לתוצאות מרביות.

ידוע שלעדשות יש לא מעט עיוותים וסטיות אופטיות כגון עיוות אספרי המתבטא בעיוותי “חבית” (בעדשות רחבות) ועיוותי “כרית מחטים” (בעדשות צרות) ועיוותים נוספים כגון סטייה כרומטית (CA) המתבטאת במריחות צבע בתמונה באזורים קונטרסטיים, עיוות Vighnetting המתבטא בהאפלת פינות ועוד עיוותים וסטיות אופטיות נוספות המתלוות לאופטיקה.

לפעמים אנחנו נרצה להשתמש בעיוותים אלו ואפילו להעצים אותם לשם השפה האמנותית, אבל לפעמים הם לא יבואו לנו בטוב ואנחנו דווקא נרצה להעלים אותם.

באמצעות כלים אלו אנחנו יכולים לקבוע לתוכנה עם איזו עדשה צילמנו את התמונה והעיוותים האופטיים ייעלמו כלא היו. כדי לעשות זאת, עליכם לעמוד על לשונית Profile ולסמן V איפה שכתוב Enable Profile Correction. אם התוכנה לא זיהתה את העדשה שלכם באופן אוטומטי, אז אתם רשאים לחפש אותה שם.

כדי לשנות את עיוותים או ליישר תמונה בצורה מורכבת וידנית, אתם צריכים לעמוד על לשונית Transform ופשוט לשנות ההגדרות בהתאם. אתם כבר תחושו בשינויים שקורים שם. סומך עליכם 🙂

אם העיוותים האופטיים שעליהם דיברתי נשמעים לכם כמו מנדרינית מדוברת, אני ממליץ לכם לקרוא את כל מה שאתם חייבים לדעת על עדשות וללמוד עוד על הנושא החשוב הזה.

אפקטים

בעזרת כלים אלו אתם תוכלו להוסיף לתמונה שלכם האפלת פינות שתראה טבעית לגמרי או לא טבעית בעליל. זה תלוי בכם, וההמלצה כמובן להיות זהירים עם זה. אתם תוכלו לשלוט בעצמת ההאפלה, בעצמת הריכוך שלה וכמה מקום היא תתפוס בפריים שלכם.

מלבד הוספת האפלת הפינות, אתם תוכלו להוסיף גרעיניות לתמונה שלכם. תוכלו לשלוט בעוצמת הגרעיניות ובאופי שלה ובכך להגיע לגרעיניות הדומה מאוד לזו של סרטי הצילום הנוסטלגיים.

אני באופן אישי מת על זה!

 
צילום: תומר אלמקייס.

חיתוך תמונה, מסננים ומברשות

כלים אלו אמנם לא מחליפים את האפשרויות המדהימות של עבודה עם שכבות ומסכות בתוכנת פוטושופ, אבל הם בהחלט משמשים לנו ככלי עזר מדהימים לעבודה על התמונות שלנו עד כדי כך שבלא מעט מקרים אנחנו לא נצטרך להכניס את התמונה שלנו לפוטושופ כלל!

באמצעות כלים אלו אתם יכולים לבחור איזור מסוים ולעבוד עליו נקודתית מבחינת שינויים בבהירות, בקונטראסט, ברוויה, בצבעוניות, בחידוד ועוד.. אתם יכולים לעשות זאת באמצעות המברשת (מסומנת בירוק) או באמצעות כלי ה-Graduated Filter (מסומן בכחול) שאותו אתם פשוט מושכים מלמעלה למטה, מלמטה למעלה או מהצדדים. מתאים מאוד לעבודה על שמיים, אבל לא רק.

באמצעות הכלי Spot Removal (מסומן באדום) אתם יכולים להעלים פגמים כמו פצעים, לכלוכים וכדו’. שוב, הוא לא עובד בצורה מדהימה כמו בפוטושופ, אבל אם האזור שמסביב לנקודה שאתם רוצים להעלים הוא נקי, אז הכלי הזה יעשה לכם עבודה מדהימה!

כלי החיתוך (מסומן בצהוב) הוא כלי שאיתו אתם יכולים לבצע קרופ (חיתוך) לתמונות שלכם ובכך לשדרג את הקומפוזיציה או פשוט להיפטר מאזורים לא רצויים. מתחתיו (מסומן בתמונה הבאה בסגול) יש לכם את האופציה לבחור את יחסי החיתוך שאתם מעוניינים לקבל או אפילו לקבוע את היחסים בעצמכם. אם אתם רוצים לשלוט בעצמכם על החיתוך מבלי לקבוע יחס קבוע או לשמור על יחס החיתוך הקיים, פשוט תבטלו את הנעילה של המנעול ע”י לחיצה עליו עם העכבר.

ייצוא תמונות וחתימה על התמונות

לאחר שעשינו את הפעולות האלה, אנחנו צריכים לייצא את התמונות שלנו בצורה נכונה ויעילה. לשם כך, הכנתי לכם סרטון קצר שיסביר לכם כיצד לעשות זאת בצורה יעילה ובטוחה.

תיהנו 🙂


 

סיכום

לא לחינם צלמים אוהבים את תוכנת לייטרום וסוגדים לה כל כך.
בשונה מפוטושופ, לייטרום היא תכנה שנוצרה על ידי צלמים בשביל צלמים, וזה מה שמייחד אותה כל כך. יש בה את כל מה שהצלם המודרני צריך ואפשר לומר שלא חסר בה דבר! באופן אישי, מגרסא לגרסא, אני מוצא את עצמי משתמש פחות בתוכנת פוטושופ וזה מדהים שתוכנה כזו מכילה את כל מה שאני צריך והעבודה בה כל כך קלה, נעימה וכיפית.

מה שכן חשוב לדעת זה שלייטרום לא מחליפה את תוכנת פוטושופ אלא מגיעה בנוסף אליה, כך שאם עד לפני 10 שנים הצלם המודרני הסתפק בפוטושופ בלבד, היום הוא נזקק ל-2 תוכנות על מנת לעבוד על התמונות שלו, למרות שזה לא חובה.

כמובן שיש לא מעט דברים נוספים וחשובים שצריך לדעת בלייטרום, אבל זה כבר לפוסט אחר. לבינתיים תסתפקו בכלים הבסיסיים שאתם חייבים לדעת 🙂

לסיום, אני אגיד לכם שוב שבהתחלה (וההתחלה הזו אורכת לא מעט זמן עד שמתרגלים) נורא קשה להיות רגישים ועדינים בעיבוד תמונה. לכן אני ממליץ לכם לקרוא עוד קצת על כל מה שאתם צריכים לדעת על עיבוד תמונה: מתי? כמה? למה? ואיך?

אני באמת מקווה שהפוסט הזה עזר לכם להבין יותר טוב את המשמעות של התוכנה הזו, את השימוש בה ואת ההבנה שמדובר בתוכנה לא קשה בכלל. לא ללמידה ולא לעבודה.

אם אהבתם את הפוסט הזה, אני מזמין אתכם לשתף אותו בשמחה לחברים שלכם ולכל מי שאתם חושבים שהפוסט יעזור לו לשפר את העבודה שלו בצילום.

אז תודה שהייתם איתי שוב, שקראתם אותי. אתם מוזמנים לכתוב לי למטה את התגובות שלכם, לשאול שאלות, להביע דעה.
אם אתם עדיין לא רשומים לניוזלטר שלי, אתם מוזמנים לעשות זאת כעת ולהיות הראשונים לדעת על כל פוסט חדש שיוצא לאור.

אז להתראות חברים יקרים.
נתראה בפוסט הבא 🙂

שיעורים נוספים בפוטושופ ובלייטרום שכדאי לכם לראות:

כך תגיעו לתמונה מרהיבה תוך 8 פעולות בלייטרום

כך תגיעו לתמונה מרהיבה תוך 8 פעולות בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפהכל התחיל ביום שישי בבוקר בסיור צילום בתל אביב, במסגרת “נקודת מפגש”, תוכנית הסיורים השנתית שלנו. כל מי שלמד בקורס צילום למתחילים ומעלה, יודע
הכפלת גודל התמונה בפעולה אחת בפוטושופ

הכפלת גודל התמונה בפעולה אחת בפוטושופ

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפמשחר ימי הצילום, צלמים התמודדו עם היחס בין גודלה של התמונה המצולמת לגודלה של התמונה המודפסת. מי שצילם אי אז בימי הפילם,
6 דברים שכל צלם צריך לדעת על מקש ALT בלייטרום

6 דברים שכל צלם צריך לדעת על מקש ALT בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפתוכנת לייטרום היא אחת מתוכנות עיבוד התמונה הנפוצות ביותר בקרב צלמים. כמו כל תוכנה מתקדמת, יש בה טריקים וקונצים שמסייעים לצלמים להפיק
7 דקות על תיקון נזקים של לד אדום בלייטרום

7 דקות על תיקון נזקים של לד אדום בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפתמונה שמוצפת בתאורת לד אדומה, היא סיוט של כל צלמי ההופעות ואירועי הבמה… התאורה הזאת גורמת למצלמה ״להסתנוור״וכתוצאה מכך, התמונה מאבדת הרבה
5 דברים על Curves בפוטושופ שכל צלם חייב לדעת

5 דברים על Curves בפוטושופ שכל צלם חייב לדעת

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפתוכנת פוטושופ מאפשרת לערוך בהירות וניגודיות בתמונות שלכם, באמצעות מספר פקודות: Brightness-Contrast Levels Curves Exposure כל פקודה והשימושים שלה, כל פקודה עם
המדריך המלא לרכישת לייטרום ופוטושופ

המדריך המלא לרכישת לייטרום ופוטושופ

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפלייטרום ופוטושופ מבית אדובי (Adobe) הן התוכנות הנפוצות ביותר לצורך עריכה ועיבוד תמונות בקרב צלמים, בארץ ובעולם. את התוכנות הללו ניתן להפעיל
עריכה מהירה וצביעת שמים בלייטרום

עריכה מהירה וצביעת שמים בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפאני מאמין שמקרה כזה לא נשמע לך מוזר או חריג: צילמת תמונה, ערכת אותה בלייטרום, ואז מתברר שהשמים לא ממש מוצאים חן
קיצורי מקשים בלייטרום

קיצורי מקשים בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפעבודה‭ ‬בתוכנות‭ ‬לעיבוד‭ ‬תמונה‭ ‬כמו‭ ‬לייטרום‭ ‬ופוטושופ‭ ‬מאופיינת‭ ‬בדרך‭ ‬כלל,‭ ‬בשעות עבודה‭ ‬רבות‭ ‬ומאומצות‭.‬ בנוסף, ‬החזקת‭ ‬העכבר‭ ‬הממושכת‭ ‬אינה‭ ‬תורמת‭ ‬לשלוות‭ ‬נפשם‭
לייטרום 9 – החידושים העיקריים

לייטרום 9 – החידושים העיקריים

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפhttps://youtu.be/uFU3KGV7qJM בסרטון הוידאו – טל ניניו מציג את החידושים העיקריים בעדכון לגרסה 9 של תוכנת לייטרום: השלמה אוטומטית של שוליים במיזוג לפנורמה ייצוא
קורס פוטושופ או לימוד עצמי? 10 תכונות של פוטושופ שישכנעו אותך ללמוד עם מדריך מקצועי.

קורס פוטושופ או לימוד עצמי? 10 תכונות של פוטושופ שישכנעו אותך ללמוד עם מדריך מקצועי.

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפ צביעה בפוטושופ: טל ניניו פוטושופ. שם של תוכנה שכבר מזמן הפך להיות פועל באנגלית. הביטוי PHOTOSHOP THIS IMAGE הפך להיות שגור
הצלת תמונה בלייטרום שכל צלם חייב לדעת לעשות

הצלת תמונה בלייטרום שכל צלם חייב לדעת לעשות

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפלפני מספר ימים פנה אליי הצלם שלום ענסי, שהוא ידיד טוב וצלם מוכשר, וביקש ממני עזרה בעיבוד תמונה שנראתה לו הרוסה לחלוטין.  
שחזור שמיים שרופים בלייטרום שכל צלם חייב לדעת לעשות

שחזור שמיים שרופים בלייטרום שכל צלם חייב לדעת לעשות

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפזה אולי משהו שנשמע לכם פשוט, אך למרות שכך – יש כמה דברים שכל צלם צריך לדעת על שחזור שמים שרופים בלייטרום,
עיבוד תמונת פורטרט בחמישה שלבים שכל צלם חייב לדעת בפוטושופ

עיבוד תמונת פורטרט בחמישה שלבים שכל צלם חייב לדעת בפוטושופ

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפצילום פורטרט הוא אולי אחד מהז’אנרים הנפוצים יותר בתחום הצילום, אך גם לא קל. בצילום פורטרט, על הצלם להתייחס למצולם שלו על
צביעה מהירה של חלק מהתמונה – בפוטושופ

צביעה מהירה של חלק מהתמונה – בפוטושופ

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפפוטושופ היא תוכנה רבת אפשרויות, כך שכל פעולה ניתן לעשות בדרכים שונות – מסובכות יותר ומסובכות פחות.  אחת הפעולות היותר נפוצות, עוד
מגע אישי בעיבוד תמונות – אפקט צבעי פסטל בלייטרום

מגע אישי בעיבוד תמונות – אפקט צבעי פסטל בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפ אפקט של צבעי פסטל הוא אחד האפקטים המבוקשים והפופולריים כיום. כמה וכמה צלמים, חברים ולקוחות פנו אלינו בתקופה האחרונה, וביקשו ללמוד
5 תכונות חשובות בלייטרום שכל צלם חייב להכיר

5 תכונות חשובות בלייטרום שכל צלם חייב להכיר

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפ אם אתם עובדים עם תוכנת לייטרום, בוודאי שנתקלתם מידי פעם בבעיה כלשהי, בתקלה שמציקה או במשהו שקרה שם מבלי שתבינו למה
המדריך המהיר לעיבוד תמונה בלייטרום

המדריך המהיר לעיבוד תמונה בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפצילום הוא מדיום מדהים, והאמת שהוא לא היה ככה אם לא היינו יכולים לקחת את התמונות שלנו ולתת להם טאץ’ סופי של
סיפור קצר על תמונה שהתחילה בסמארטפון והגיעה לגדולה בלייטרום

סיפור קצר על תמונה שהתחילה בסמארטפון והגיעה לגדולה בלייטרום

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפצילום תמונות מהסמארטפון זה כבר מזמן לא בושה. מי מאיתנו לא “חטא” בצילום מהסמארטפון כשלא הייתה לידו מצלמה? מי מאיתנו לא התלהב
תומר אלמקייס
71 תגובות
 1. שרון לייבל הגב

  מקצוען כרגיל. זה הפוסט הקצר הכי מקיף בלייטרום שפגשתי. ועוד בעברית. רק כיודעים כמה יש בלייטרום, יודעים להעריך כמה קשה וכמה חשוב וכמה זה מדהים היכולת הזו שלך לתמצת את הדברים החשובים שאיתם אפשר להתחיל – בפוסט אחד.

 2. Yaniv Peretz הגב

  יש לך מדריך כזה על פוטושופ וקאמרה ראו?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, יניב.
   לא, אבל גם בלייטרום אתה יכול לפתח קבצי RAW.
   אולי אכתוב בהמשך על פוטושופ, אבל בפועל, Camera RAW מאוד מזכירה את לייטרום.

 3. אריק הגב

  תומר תודה!
  לגבי עבודה על הרבה תמונות יחד
  בעבר כשסיימתי לעבד על תמונה, עשיתי copy ,העתקתי את תנאי העיבוד, סימנתי כמה תמונות שרציתי, והידבקתי את התנאים.
  בחודשים האחרונים, משום מה זה לא עובד לי-גם אם סימנתי מספר תמונות, ההעתקה עובדת רק על הראשונה.
  מה אני עושה לא נכון?
  תודה

 4. ינאי הגב

  תומר המלאך כתמיד,
  בדיוק לאחרונה (לפני שבועיים) אחרי יום צילומים בחברת צלמת מקצועית בטבע, ובעקבות המלצתה – החלטתי לעבור ללייטרום.
  ועוד לפני שאני מספיק להניד עפעף ולפלוט ג’ק רובינסון – לפניי כבר על המסך: ‘המדריך המהיר ללייטרום..’ – יואו הטיימינג..
  אז מיליון תודות על הפוסט הכייף, ועל כל שאר הפוסטים שהיו ויהיו..

  • תומר אלמקייס הגב

   חחח בכיף גדול, ינאי. העלית לי חיוך 🙂
   אני ממש שמח שהפוסט תרם לך וכמובן גם על הטיימינג.
   שיהיה המון המון בהצלחה ותהנה 🙂

 5. מאיה הגב

  וואו ממש מגניב כל כך ברור ומתומצת!!
  תודה רבה אני מאד נהנת כל פעם מחדש

 6. דוד הגב

  תודה רבה על מאמר מאלף.
  הערה אחת שלילית לגבי לייטרום. המחיר שלה מרקיע שחקים ומאלץ צלמים להשתמש העותרים לא מורשים.
  אם תציצו באמזון הבריטית, תראו איזה דירוג נמוך יש לה וכמה אנשים מתעבים את תאוות הבצע של אדובי.

  אישית אני מחפש תחליף

  • תומר אלמקייס הגב

   בכיף גדול, דוד.
   המחיר של לייטרום אינו מרקיע שחקים כלל..
   ב-35 שקלים לחודש אתה מקבל גם את לייטרום וגם את פוטושופ עם עדכוני תוכנה שוטפים.
   אחד הדברים הטובים שאדובי עשתה.

 7. איציק נצר הגב

  היי תומר
  אני חדש בליטרום והמאמר שהעלת נהדר כהתחלה עוזר לי מאוד אני מעבד גם
  בACDC הוא נחמד וקל
  כל הכבוד על היוזמה הסבר נהדר וקל נתחיל לעבד גם בליטרום
  תודה
  איציק

 8. מוטי יולזרי הגב

  תומר תודה על הכל כל הכבוד לך אניני מכיר את התכונה הזו .

 9. אבי הגב

  תומר תודה וכל הכבוד
  מאמר מעולה מסכם באופן ממצא תוכנה נפלאה

 10. אבנר כהן הגב

  יפה ומאוד מעניין

 11. חיים חמלניק הגב

  תודה וכל הכבוד לך על המאמץ.
  חיים

 12. גיורא הגב

  לייטרום תוכנה מעולה אני משתמש בה הרבה

  תומר ההסבר שלך פשוט מהנה וממצה

 13. אורית הגב

  יופי של פוסט! תודה!

 14. עידית הגב

  תודה רבה .מאמר מעולה

 15. יהודית בלום הגב

  לתומר, תודה ענקית.
  עד שראיתי את הסרטון המצוין והמקצועי שהעלית לא נכנסתי ללייטרום כי לא הבנתי כיצד לשמור, או כיצד לייצא . בזכות הסרטון הזה אנסה ומקווה שאצליח.
  עד היום ערכתי את כל התמונות רק בפוטו שופ… אני מבינה שנכון יותר לעבד את התמונות בלייטרום מה יש בתוכנה שאין בקאמרה ראו? האם אכן רצוי לעבוד בלייטרום?? בתודה ובהערכה רבה לכל העשייה והנתינה שלך.
  יהודית

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, יהודית.
   אני ממש שמח לשמוע שהפוסט עזר לך “להכנס” ללייטרום.
   ההבדל בין לייטרום לקאמרה RAW זה שבלייטרום את יכולה גם לנהל את הקבצים שלך, לשמור אותם בתוך התכנה, לייצא בדרכים שונות, לשמור פריסטים, להעתיק פריסטים, לקטלג את הקבצים שלך ויש עוד הרבה הרבה דברים טובים שקצרה היריעה מלהכיל.
   כמובן שהיא אינה מהווה תחליף לפוטושופ, אבל היא תוספת מבורכת ואף חובה!

 16. רובי הגב

  תאמת קניתי מחשב התקנתי תתוכנה הכל פיקס .. רק הידע שלי עדיין לא מושלם בנושא הייבוא וייצוא תמונה חושב שהיום אפתח שוב תמחשב עם הפוסט שלך בנושא ואדע לעשות את זה בקלות יותר . תודה לך אח יקר

 17. יהודה אהרון הגב

  נהדר,אחרי קריאת הפוסט התוכנה נעשית פשוטה להבנה ולביצוע.

  תודה לך! על כל הידע שהעברתה לנו, ותעביר לנו!

 18. עמי ורדי הגב

  תומר , תודה רבה וגדולה .
  אני עובד רק בלייטרום כי לצערי אני לא יודע פוטושופ .ההסבר היה ממצא ויעיל כל הכבוד.
  הלואי שתכתוב כזה מאמר גם על פוטושופ

  • תומר אלמקייס הגב

   בכיף ענק, עמי יקר.
   אולי אכתוב על פוטושופ, אבל פוטושופ זו תוכנה הרבה יותר מורכבת מלייטרום, כך שפוסט אחד רק יסבך אותך יותר 🙂

 19. חנה הגב

  תודה תומר… אשמח לפוסטים נוספים בנושא.

 20. אמיר הגב

  היי, תודה על הפוסט
  אשמח אם תרחיב מעט על ניהול הקטלוגים בתוכנה
  תודה, אמיר

  • תומר אלמקייס הגב

   בכיף גדול, אמיר.
   ניהול הקטלוגים זה כבר נושא לפוסט אחר..
   אשמח להרחיב על זה בהמשך 🙂

 21. כהן יהודה הגב

  היי תומר. דבר ראשון תודה על הפוסט
  רציתי לדעת איך אני מוחק תמונה לחלוטין.
  אני כבר ניסיתי למחוק מהספריה וזה נמחק.
  אבל התמונה עדין מופיע.
  זה לא נמחק לחלוטין.
  תודה מראש
  כהן יהודה

  • תומר אלמקייס הגב

   בכיף גדול, יהודה 🙂
   כדי למחוק תמונה תלחץ לחצן ימני בעכבר ו-DELETE. יש לך שם אפשרות למחוק רק מהלייטרום או למחוק אותה כליל גם מהמחשב.
   בהצלחה 🙂

 22. ניר יצחקי הגב

  היי תומר!
  המאמר הכי טוב וממצה שקראתי על לייטרום! עד לא מזמן עבדתי עם תוכנות אחרות ורק לפני שבועיים רכשתי את החבילה של אדובי, המדריך שלך עזר לי להבין עוד כמה דברים! תודה יא אלוף

 23. גל הגב

  אני אשמח בתור אדם דתי שהתמונות יהיו צנועות ולא של נשים ערומות. ולמרות שיש לי הגנה של נט-פרי היה להם כאן כשלון ברור שזה הראה לי תמונות של נשים ועוד חשופות.

 24. רוני הגב

  מאמר מעולה!!!
  יש לך עקרונות בסיסיים לבחירת מחשב נייד לעריכת תמונות?
  אני יודע שתוכנת הלייטרום לא כל כך כבדה, אבל עדיין צריכות להיות דרישות בסיסיות שיאפשרו עריכה חלקה.

  שוב תודה על המאמר!

  • תומר אלמקייס הגב

   תודה רבה, רוני. שמח שאהבת את הפוסט 🙂
   לייטרום היא דווקא תוכנה לא קלה בכלל ודורשת מחשב חזק יחסית שכולל זיכרון מהיר, מעבד טוב וכרטיס מסך טוב.
   מכיוון שאינני איש מקצוע בתחום המחשבים, אני ממליץ להיוועץ באיש מקצוע שמבין טוב בנושא הזה.
   שיהיה המון המון בהצלחה 🙂

 25. רן הגב

  חוזר להשתמש בליטרום.
  פוסט ענייני, ומדוייק.
  כייף לעקוב ולקבל את האינפורמציה

  • תומר אלמקייס הגב

   בכיף גדול, רן.
   שמח שאהבת את הפוסט ושהוא “החזיר אותך לעניינים” 🙂
   מוזמן תמיד!

 26. רונית הגב

  תודה תומר. כמו תמיד, קצר ,ממצה , איכותי ומקצועי שכל אחד יכול להבין ( או לחזור ולקרוא עד שיבין )
  שוב תודה על מי שאתה ועל מה שאת המעניק לעמיתים . יום טוב, רונית

  • תומר אלמקייס הגב

   באהבה גדולה, רונית יקרה!
   כיף לקרוא את המילים האלה שנותנות לי כח לכתוב לכם עוד ועוד.
   תבואי כל יום 🙂

 27. ניסים הגב

  היי תומר!
  תודה רבה על המדריכים הנפלאים שמנוסחים בצורה נפלאה!
  חשבתי אם תוכל לעשות חשבון אינסטגרם לשלל התלמידים
  האינטרנטיים הנפלאים שלך, כדי לקבל את ההשראה הנכונה
  בצילום.
  באהבה והערכה גדולה.
  ניסים.

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, ניסים.
   באהבה גדולה. שמח שאתה נהנה בהבלוג.
   יש את חשבון האינסטגרם האישי שלי arttomer.
   מוזמן לעקוב בשמחה 🙂

 28. מאירה רז הגב

  תומר יקירי אתה פשוט נפלא. איזו נתינה , איזו פשטות ובהירות . תודה ענקית מאירה רז

 29. סיגל הגב

  תודה תומר פוסט מקיף ומעולה. אולי יש לך רעיון למה כשאני מעלה ת הקבצים לליטרום הם מגיעים חתוכים? בקרופ? איך מבטלים זאת?

  • תומר אלמקייס הגב

   תודה רבה, סיגל.
   כנראה שהעלית את התמונות עם פריסט מובנה. שימי לב בחלון ההעלאה שהפרמטר הזה לא מסומן ב-V.

 30. מני הגב

  שלום רב לך תומר.
  שאלה בבקשה – דבר שחוזר אצלי ולא מצאתי פתרון. כשמנסה לייבא תיקיית תמונות שכבר עבדתי עליה בעבר בלייט.ר כדי לערוך שוב בלייטרום.
  התמונות עולות עם מיסוך ערפילי והאייקונים לעריכה לא מופיעים בעמודה הימנית.
  תודה. מני

  • תומר אלמקייס הגב

   היי מני.
   אם התמונות עולות עם “מיסוך ערפילי”, זה סימן לכך שהתמונות נמצאות כבר בתוך התוכנה. אם לא העלית אותן, אז כנראה שיש תמונות עם שם זהה. נסה לשנות את השמות לקבצים ותעלה שוב.

 31. מני הגב

  שלום תומר.
  בבקשה.אולי שאלתי לא מנוסחת נכון.. האם כדאי להשקיע במסך יקר מאלו שמחירם נע בסביב 10אלף מתוך הנחה שאיזון הצבעים יהיה טוב יותר כדי לערןך תמונות ROW שמיועדות לדפוס כתמונות גדולות מאוד.
  או שכל מסך ממוצע יספק ?.
  תודה רבה.
  מני

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, שוב 🙂
   אין צורך להשקיע במסך שעולה 10,000 ש”ח. מסך ב-2000 ש”ח יכול לספק טוב את הסחורה אם אתה בוחר את המסך המתאים מבחינת רזולוציה, עומק צבעים וכדו’.

 32. מני הגב

  שלום רב תומר.
  תודה לתשובה המהירה.
  אני חדש לקרוא באתר שלך. וממש תענוג להחכים ממנו. בכל נושא שאתה נוגע זה נעשה בעומק ידע בבהירות ופירוט ראויים להערכה.
  יישר כח לשנה החדשה.
  תודה מני.

 33. פאול פרקש הגב

  תודה רבה רבה ! מעולה כרגיל !!!

 34. av-digital הגב

  איזה כיף ללמוד תוכנה, להשיג מה שרציתי ומעבר, בפוסט אחד.
  הרבה תוכנות מתחננות לפוסט שכזה.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
Call Now Button דילוג לתוכן
Send this to a friend