5 נקודות חשובות בצילום לילה וכוכבים שאף אחד לא יגלה לכם

צילום: דותן בק

דותן בק מספר על ״חיפוש בחשיכה״ – צילומי לילה וצילומי כוכבים

לפני כשנה, הצגתי תערוכה של צילומי לילה שלי שנקראת, ניחשתם נכון, ״חיפוש בחשכה״.

התערוכה הזו שיקפה תהליך אישי משמעותי מאוד שעברתי, ואני עדיין עובר משירותי הצבאי ועד היום.

במהלך שירותי הצבאי נכנסתי לדיכאון, למקום מאוד חשוך, בעקבות אירוע שבעיניי נתפס כקשה ו”לא הוגן”, לא הגיע לי ולא הייתי מוכן אליו. בעיניי הוא נתפס פשוט כהזוי. היו תקופות במהלך הדיכאון שבהן בקושי אכלתי, לא רציתי לתקשר עם הסובבים אותי, רציתי להיות לבדי, ובעיקר הענשתי את עצמי יום יום, למרות שידעתי שאינני אשם במה שקרה ואיני יכול להשפיע עליו יותר. סירבתי לקבל כל עזרה מהאנשים שאוהבים אותי, ובעיקר התכנסתי בעצמי.

מתוך המקום הזה, ברחתי אל הטבע שתמיד אהבתי.

אבל לא רק שברחתי לטבע, רציתי להיות בטבע לבד, בזמן שאף אחד אחר לא רואה אותו, בדיוק כמו שאף אחד לא רואה אותי, במקום החשוך שלי, בלילה, כשקשה, ולהתחבר אליו משם.

ופעם אחת, החלטתי לקחת איתי את המצלמה – וכך התחיל הסיפור שלי עם צילומי לילה.

במשך לילות שלמים, פשוט יצאתי לטבע, נהניתי מהשקט שלי, מהשקט של הטבע, מהכוכבים, וניסיתי לתפוס את איך שאני מרגיש, בעזרת המצלמה בלילה.

בהתחלה למדתי, כמו כל מי שהתנסה בצילום תמונות כוכבים ולילה, עד כמה התחום הזה הוא תחום שונה. תחום שמצריך הבנה אחרת, ניסיון, ציוד ובעיקר טכניקה מאוד מאוד מדויקת.

מאז שאני זוכר את עצמי, תמיד אהבתי אתגרים. כבר מגן חובה שיחקתי בספורט תחרותי קבוצתי, נבחרות ישראל, בצבא אהבתי אתגרים ומשימות, ותמיד אהבתי לקחת את עצמי לקצה גבול היכולת האפשרי – וכך גם התחלתי להתייחס לצילומי הלילה.

מהר מאוד למדתי שצילומי הלילה מכריחים אותנו להוציא 200 אחוז מהיכולות שלנו ושל ציוד הצילום שלנו, וזאת בעקבות המון קשיים טכניים בתחום הצילום הספציפי הזה. אחרי לילות על גבי לילות שהטבע ניצח אותי, ולא הצלחתי לייצר תמונות טובות, כי לא הייתי סבלני מספיק, כי הפוקוס לא היה טוב, כי הנתונים לא היו מדויקים ועוד המון סיבות אחרות. לאט לאט פיתחתי לעצמי הבנה מעמיקה בתחום – שיצרה בסופו של דבר שיטת עבודה ייחודית שמאפשרת לי היום לצלם פעם אחר פעם תמונות לילה מדהימות!

ככל שהתפתחתי בתחום, ולייצר לעצמי יותר ויותר הצלחות – כך המצב הנפשי שלי הלך והשתפר. הדיכאון החל להתפוגג והרגשתי טוב יותר עם עצמי ובסביבה שלי. והיום, אני רוצה לחבר בין אנשים, צלמים, לטבע. ללילה. ללמד את האנשים ולקצר להם את הדרך ליצירת תמונות לילה מדהימות.

אספתי עבורכם כמה כלים שיעזרו לכם להוציא את הטוב ביותר מעצמכם ומהציוד שלכם, ולצלם תמונות לילה מדהימות. 

זה לא פוסט של ״באיזה נתונים צריך להשתמש בשביל לצלם בלילה״ או ״מה זה חוק ה-500״, אלא הדברים שמעבר. אלה שאף אחד לא מדבר עליהם והם חשובים באותה המידה, אם לא יותר.

1. סבלנות

המפתח והבסיס להכל. היו סבלניים.

בניגוד לצילום בשעות היום, בהן ניתן לצלם תמונה, לזוז צעד ימינה לצלם תמונה נוספת ומיד אחר כך, תמונה נוספת ולמעשה, לצלם תמונה דומה, מזוויות קצת שונות המון פעמים בתוך 5 דקות, בצילומי לילה, בטח בהתחלה, כל תמונה תחייב להשקיע יותר זמן בתכנון מקדים.

בין אם זה בתפעול המצלמה שפתאום הרבה יותר קשה בחושך, מציאת הקומפוזיציה המדויקת בחושך מוחלט, הפוקוס שלוקח המון זמן, תמונות ניסיון בחשיפה של כמה דקות, ועוד כיוצא בזה. אל תעשו את הטעויות שאני עשיתי בהתחלה ותתפשרו על אחד מהדברים האלו. גם אם יקח לכם עוד שעה, התאזרו בסבלנות ותשקיעו בכל תמונה ותמונה שאתם מצלמים.

צילום: דותן בק

2. פוקוס

אפשר לתקן הרבה דברים בתוכנות עריכה. אפשר לתקן תאורה, צבעים, WB ואפילו לשנות את הקומפוזיציה,
אבל – פוקוס לא טוב – אי אפשר לתקן! הפוקוס הוא הדבר שהכי הכי הכי חשוב לדייק בו כשמצלמים בשטח!

אין סוף לילות הייתי בטוח במסך שמאחורי המצלמה שקיבלתי פוקוס מעולה, ובסופו של דבר, כשהגעתי למחשב והגדלתי את התמונה, התמונה לא הייתה בפוקוס. תבדקו את הפוקוס שלכם 3 פעמים לפחות לפני שאתם מתחילים לצלם. הנה סרטון שמסביר איך לעשות פוקוס בלילה, כמו צריך:

3. קומפוזיציה

שקיעה יפה לא מספיקה כתמונה טובה באמת. צריך דברים שיחזיקו את התמונה, שיעטפו אותה. 

השמיים בלילה מדהימים. הכוכבים, הירח. אבל, גם זה לא מספיק.

לצלם את שביל החלב או ספירלת כוכבים זה נחמד וטוב, אבל צריך לראות איך כל הדבר הזה משתלב עם חזית התמונה וקומפוזיציה נכונה. השתמשו בשביל החלב כקו הולכה בתמונות שלכם. חזית התמונה והקומפוזיציה שלכם, הם מה שיעשו את התמונה מתמונה נכונה טכנית, לתמונה מדהימה.

צילום: דותן בק

4. תלמדו ותתרגלו לפני היציאה לשטח

בשטח, בחושך, הכל הופך להיות יותר קשה. פתאום לא מוצאים את הפוקוס הידני, פתאום לא זוכרים איך לשנות iso במצלמה, איפה זכוכית המגדלת ורגע, איך בכלל מגדירים במצלמה הזו WB ידני ולא אוטומטי?

השאלות האלה צצות בכל סיור, סדנה או קורס צילום. פתאום, בלילה, לא מצליחים להתמודד עם דברים שביומיום נמצאים בשליטה מלאה.

אז אני בהחלט ממליץ לכם, להעמיד את המצלמה על חצובה בבית, לסגור את האור בחדר ובעזרת פנס ראש, לתרגל את כל החלפת הנתונים וכל הדברים שצריך לעשות בזמן צילומי הלילה. לא פחות חשוב – להכיר היטב את אפשרויות התפעול של המצלמה והעדשות שלכם.

צילום: דותן בק

5. אל תשכחו ליהנות…

צילומי לילה לוקחים ה-מ-ו-ן זמן. אתם צריכים להישאר כל הזמן הזה בשטח. תביאו אתכם אוכל, ערכת קפה/תה והכי חשוב, משהו חם ללבוש. כן גם זאת טעות שעשיתי בהתחלה. גם בחודשים יולי אוגוסט לפעמים ישנם לילות עם משבי רוח קרים, שיכולים ממש להרוס לכם את החוויה ויותר מזה, לגרום לכם להיות לא סבלניים ולצלם תמונות לא טובות בסופו של דבר. (זוכרים? סעיף 3…)

צילום: דותן בק

מוזמנים לצפות בהקלטה של ההרצאה ״האמת שמאחורי צילומי נוף מרהיבים״ שהועברה במסגרת ״נקודת מבט לייב״.

לצפייה בגלריית צילומי לילה של דותן – לחצו כאן.

בגלריה המצורפת, תמונות של תלמידים מהסדנאות והקורסים האחרונים לצילומי לילה. 

ניפגש בטבע, דותן.

נ.ב. אל תשכחו לשמור על הטבע ולנקות אותו כל פעם שאתם יוצאים לטייל ולצלם.

קורס צילום לילה וכוכבים. צילום: אופק עוגן
צילום: אופק עוגן

אודות הכותב האורח 🙂

דותן בק - צלם נופים מקצועי. מתמחה בתחום צילומי הלילה והכוכבים.
מדריך חינוך בלתי פורמאלי של ילדים ונוער ובמקביל, בעל עסק עצמאי כצלם טבע ונופים מקצועי.
העביר סדנאות לצילומי לילה לעשרות צלמים ברחבי הארץ ובעליו של ערוץ יוטיוב תוסס.
לאחר אחרי חצי שנה של טיול מדהים מסביב לאוסטרליה וניו זילנד,
הוא כאן כדי לשתף איתכם כלים מעולים לצילומי נוף בכלל וצילומי לילה וכוכבים, בפרט.

אהבתם את הפוסט? אז תהיו חברים טובים ותשתפו אותו עם חברים שלכם.
אתם מוזמנים גם להגיב למטה, לשאול שאלות, להביע דעה.
כמו כן, אתם מוזמנים להצטרף לניוזלטר שלנו ולהיות הראשונים לקבל כל פוסט חדש שעולה לאוויר.

אז נתראה בפוסט הבא 😊

אה, ואל תשכחו לעקוב אחרינו באינסטגרם 🙂

11 תגובות
 1. יעקב הגב

  דבר חשוב שלא הוזכר בכתבה, למצוא מקום שהליילה אמיתי ללא זיהום אור והילות מישובים סמוכים . לא זוכר מתי בפעם האחרונה הצלחתי להבחין בשביל החלב

  • דותן בק - dotcomphoto הגב

   וואוו!! יש כ״כ הרבה דברים שאפשר ללמד ולהגיד על צילומי לילה – התחום המורכב ביותר טכנית בתחום הצילום!
   אני מסכים איתך שלמצוא מקום ללא זיהום אור, הוא סופר סופר חשוב! אבל פה בכתבה ניסיתי לרכז מידע שלא כ״כ מדברים עליו כמו ״להגיע למקום בלי זיהום אור״ או ״לצלם לכיוון צפון אם רוצים ספירלת כוכבים״, אלא דברים שהם קצת מעבר 🙂 מקווה שנהנת ולמדת מהם גם! 🙂

 2. יוסי הגב

  אהבתי מאוד והוסיף לי המון תודה מלך

 3. דותן בק - dotcomphoto הגב

  איזה כיף לשמוע!! שמח שנהנת ולמדת! 🙂

 4. אבי הלפרין הגב

  בסד
  שמעתי בקשב רב את 5 הנקודות לצילום בלילה.
  הבעיה שאם אני נשאר באיזו הכי גבוה. הצילום יוצא מאד מגורען. בטח בלילה.
  משהו לא ברור לי.
  או שאחרי שמצאתי את נרודת הפוקוס, אני חוזר לאיזו סביר???

  • דותן הגב

   אהלן, אתה בהחלט צודק. בצילום באיזו ככ גבוהה כמו 6400 נקבל הרבה גרעון. הדרך להתמודד עם זה היא לחבר רצף תמונות בתוכנות מיוחדות שבעזרת מספר תמונות יכולות לייצר לנו תמונה אחת עם הרבה פחות גרעון! לעוד פרטים מוזמן לכתוב לי למייל ואענה באופן מלא. Dotcompho@gmail.com

 5. עוגן מנחם הגב

  אני מנסה לקרוא את החומר בכתבות של תומר. לא ניתן לקרוא.עולה כול הזמן חלון “בשיחה נציג שירות זמין לשיחה.איני מבקש או מתעניין באחד הקורסים סך הכול מנסה ללמוד ממה שאתם מפרסמים

 6. עוגן מנחם הגב

  אני מנסה לקרוא את החומר בכתבות של תומר. לא ניתן לקרוא.עולה כול הזמן חלון “בשיחה נציג שירות זמין לשיחה.איני מבקש או מתעניין באחד הקורסים סך הכול מנסה ללמוד ממה שאתם מפרסמים.זו פעם ראשונה שאני נתקל בזה,ומופיע לע חלון שכבר פניתי אלייכם פעם.

 7. עוגן מנחם הגב

  שוב ושוב ושוב. איני רואה אפילו מה אני כותב,עד כדי כך החלון מפריע.ולא חשוב באיזו מאמר אני מנסה לקרוא.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
Call Now Button דילוג לתוכן
Send this to a friend