צלמים וזכויות יוצרים – עו״ד יניב קהת

תמונות, צילום ועניינים משפטיים.

איכשהו, הם מתערבבים זה בזה, אם נרצה ואם לא נרצה…

כל צלם (וצלמת), בין אם הוא צלם מתחיל, צלם חובב הפעיל זה זמן או צלם מקצועי, נתקל במהלך תקופת עבודתו, בנושאים ובשאלות הקשורים בצורה כזאת או אחרת, לזכויות והחובות שלו ושל האחרים ביחס לתמונות שצילם:

 • מהו קניין רוחני ואיך הוא משפיע על תחום הצילום?
 • איך ניתן להגן על זכויות היוצרים בצילום?
 • מי הבעלים של התצלום?
 • איך מוכיחים בעלות בתצלום?
 • מהי מערכת היחסים בין הצלם למזמין?
 • הקשר שבין צילומים ופרטיות…
 • האם צריך לרשום זכויות יוצרים בישראל?
 • מה לגבי הסכמים וזכויות יוצרים ביחסים שבין צלמים ללקוחות?
 • זכות יוצרים מול זכות מוסרית, מה המשמעות?
 • מהו גובה הפיצויים שבתי המשפט נוהגים לפסוק בימים אלה?
 • האם בכלל כדאי לתבוע?

בפוסט הזה אנחנו גאים לארח את עו״ד יניב קהת, בעיקר בזכות העובדה שהוא ממש מבין בתחום הזה ואנחנו, איך לומר בעדינות, קצת פחות 🙂 הקלטת ההרצאה של יניב, בהמשך הפוסט.

כמה מילים על זכויות יוצרים והגנה על יצירה (צילום)

זכות יוצרים היא זכותו הראשית של יוצר מקורי שלא יעתיקו את יצירתו. הגדרת יצירה לצורך חוק זכויות יוצרים הינה גמישה ביותר ובדרך כלל נבחנת באופן עצמאי לגופו של עניין. הגישה הרווחת הינה כי מספיק מאמץ קטן ביותר, וכמובן שהתכנים יהיו מקוריים, על מנת שהתוכן ייחשב יצירה מוגנת.

 
בעניין זה יש לשים לב כי ההגנה או האיסור, למעשה, הוא על העתקת יצירות של אחרים. כלומר, במידה וישנן שתי יצירות דומות והוכח כי שתי היצירות הן תוצאה של יצירה מקורית וכי שני היוצרים הגיעו לאותה תוצאה בדרך עצמאית, לא תוכל להישמע טענה של הפרת זכויות יוצרים.
 
היוצר המקורי נהנה מהגנה על יצירתו באופן אוטומטי עם יצירתה וקיבועה בדרך כלשהי. להבדיל מדיני קניין רוחני אחרים בישראל, כגון, פטנטים, מדגמים וסימני מסחר, בישראל אין מרשם מסודר המאגד ומסדיר את היצירות השונות ולכן אין כל תנאי מקדמי שכזה להגנה על יצירה מקורית.
 
הפסיקה דנה רבות בנושא זה וקבעה שעל מנת שהיוצר המקורי יהנה מהגנה היא צריכה להיות מקורית, ראוייה להגנה ובעיקר לא מועתקת מיצירה אחרת. ברי, כי ישנם תנאים נוספים התלויים באופייה של כל יצירה ויצירה.
 
הזכויות המוענקות ליוצר הינן מגוונות והן כוללות, בין השאר, זכות העתקה, שידור, פרסום, ביצוע פומבי והעמדה לרשות הציבור.
 
בתי המשפט מתחשבים בשנים האחרונות בכניסתו של עולם האינטרנט לחיינו כמעט בכל תחומי החיים, לחובת מעתיקי תכנים, והם יוצאים מתוך נקודת מבט שאנשים מודעים כיום יותר לזכויות יוצרים בכלל וזכויות יוצרים ברשת האינטרנט בפרט. הגנות כגון תום לב בדרך כלל אינן מחסנות את המפר ומתפרשות כ”עצימת עיניים” של המפר. במאמר מוסגר יצויין כי קיימות מספר גישות המקלות עם מפרי אינטרנט למיניהם והגורסות כי יש להעדיף את חופש המידע וזרימת רעיונות חופשיים ברשת.
 
מעבר לתום לב כאמור, הרי שקיימות מספר הגנות נוספות בחוק וכל הגנה כזאת מלווה בפסיקה עשירה אשר ניסתה להבהיר את גבולותיה תוך נסיון לאזן בין זכויות היוצר לזכויות הציבור.
 
עד שנת 2008 החוק הרלוונטי היה חוק ישן ביותר משנת 1911, שבאופן טבעי לא התאים לחיים המודרניים ולסוגיות המשפטיות החדשות והמורכבות שצצות ועולות, בעיקר עם התפתחות עולם האינטרנט והמחשבים.
 
לאחרונה, חוקק חוק חדש המאמץ מספר פסיקות חשובות שניתנו על ידי הערכאות השונות לרבות חידושים והסדרים שונים ששינו את המצב הקיים באופן יסודי.
צפו בהקלטת ההרצאה של עו״ד יניב קהת – זכויות יוצרים וצלמים שהועברה במסגרת ״נקודת מבט לייב״, בתאריך 7.5.202

 

מתנה מיוחדת לקוראי הבלוג של ״נקודת מבט״: המדריך הפרקטי בקניין רוחני, מיוחד לצלמים.

להורדת ״המדריך הפרקטי בקניין רוחני״, לחצו כאן

כמה מילים על משרד עורך דין יניב קהת:

המשרד מתמחה בדיני הקניין הרוחני, משפט מסחרי, וייצוג בבתי משפט. 

במסגרת עיסוקים אלה, מלווה המשרד את היוצר, היזם או בעל הזכות משלב הגיית הרעיון, דרך ייעוץ משפטי ראשוני, הקמת חברה או כל תאגיד אחר, הסכם שותפים או כל הסכם מסחרי אחר, רישומי הזכויות השונות, קישורים מסחריים עם משקיעים פוטנציאליים, אכיפת הזכויות, לרבות ניהול תביעות בבתי משפט.

 במסגרת תחומי פעילותו, ומעבר לעיסוקים הסטנדרטיים, עוסק המשרד בדיני הפטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, סודות מסחריים, מדגמים, מוניטין, עוולות מסחריות – הכוללות זיופים והעתקות שונות, דיני אינטרנט ומחשבים, זכויות משדרים ומבצעים, זכויות מטפחים, כינויי מקור ועוד…

פרטים נוספים באתר: http://www.kehatlaw.co.il

לתשומת לבכם:

האמור בהרצאה המוקלטת ובמדריך המצורף הינו כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני ומקיף. שימוש בתשובות הניתנות הינו על אחריות המשתמש בלבד, והוא מוותר מראש על כל טענה כנגד האתר או בעליו בעניין זה.

השארת תגובה

Call Now Button
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
Send this to a friend