8 תרגילים מעשיים שישדרגו את חוויית הצילום שלכם באופן משמעותי

הפעם החלטתי לכתוב על נושא שהוא מעבר לאמנות וטכניקה. אני רוצה להתייחס קצת לחיבור שלנו לצילום, כצלמים. לרגש הזה שמניע אותנו, לכיף, להנאה ולסנכרון בין המח לאצבע שקורה כאשר אנחנו מזהים סיטואציה הראויה לצילום.

אני מניח שאם אתם קוראים את שורות אלו אז אתם די נהנים מצילום. אחרי הכל, אתם כאן. עם זאת, צילום הוא תחום רחב ומורכב ואתם תמיד תוכלו ליהנות ממנו יותר.

לשם כך, היה לי חשוב להביא לכם את רשימת התרגילים המעשית הזו שתוסיף לכם מעט פלפל לחוויית הצילום שלכם.

1. צרו פרויקטים אישיים

פרויקטים אישיים יחברו אתכם חזק לצילום והכי חשוב – הם יחברו אתכם לעצמכם. תחשבו על סיפור אישי או חוויה אישית שהייתה לכם ותצרו לעצמכם מזכרת בצורת סדרת תמונות המשלימות יחד סיפור אחד.
לאחרונה אני נחשף ללא מעט צלמים שלקחו על עצמם את "פרויקט 365" – במסגרת הפרויקט הם מצלמים תמונה אחת כנגד כל יום בשנה. הרעיון שעומד מאחורי הפרויקט הזה הוא למצוא את התמונה שתסכם את היום שלכם או את החלק המהותי בו, מעין יומן יומי כזה. זה מעניין מאוד, דורש חשיבה והתמדה, ולכן הוא יכול להיות גם תרגול מעולה.

כל נושא שתבחרו בו יכול להיות פרויקט אישי. זה יכול להיות יומן מסע וזה יכול להיות גם מעקב אחרי המלפפון ששתלתם בגינה. מה שקובע זה רק יד הדמיון שלכם.

הנה לכם פרויקט מגניב במיוחד שלקח על עצמו הצלם המוכשר בני גם זו לטובה, בו הוא עושה חיבור בין מאכלים למוזיקה. כאן הוא מסביר איך הוא חשב על הרעיון ועל אופן יצירת הפרויקט.

2. צאו החוצה ותפתחו בשיחות

בעוד שחשוב לצלם את האזור שאליו אתם משויכים ואותו אתם מכירים, זה יכול להיות נחמד גם להרחיק לכת ולחוות מקומות חדשים. תגוונו את הטיולים שלכם ותכניסו בהם עניין, צאו למקומות חדשים ותכירו תרבויות שונות.
אני רואה בצילום כסוג של שליחות ותמיד כשאני מסתכל אחורה, אני חושב על הרבה דברים שלא היו לי היום אילו לא הייתי צלם. תנצלו את היכולת שלכם להיות "קוסמים", תפתחו בשיחות עם אנשים ברחוב ואל תחששו מהם.
תבואו בגובה העיניים ואל תתגנבו בסתר, תוודאו שאתם אומרים להם "שלום" בצורה נעימה ותשתפו אותם גם במה שאתם עושים. אם צילמתם אותם אז תראו להם את התמונה ותציעו להם לקבל אותה במייל. זה כיף, ורוב האנשים יאהבו את הרעיון הזה.

אני חושב שאם לא היו המצלמות, כנראה שעדיין הייתי יוצא החוצה ורואה כל יום מקומות חדשים אבל המצלמה היא ערך מוסף שנותן לי את האפשרות לתעד את מה שאני רואה מנקודת מבט אישית ומחבר אותי לסביבה. וזה לגמרי בונוס.

בשורה התחתונה: המצלמה היא תירוץ נהדר להיפגש ולהתחבר עם אנשים מכל קצוות תבל וכן גם לצלם בכל יום אנשים חדשים.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

 3. צלמו כאילו אף אחד לא רואה אתכם

קרה לכם מתישהו שעצרתם ברחוב כדי לצלם שלולית או משהו מוזר אחר וכשהרמתם את מבטכם ראיתם מישהו שתוהה מה אתם עושים, לעזאזל?

עזבו את אותו אדם. התמונות הכי יפות והכי ייחודיות אלו תמונות של דברים שיכולים להיראות בנאליים במציאות וזה באמת כיף לצלם משהו בנאלי ולהוציא אותו מהקשרו.
תשמרו על עצמכם מפני מחשבות טורדניות של "מה אנשים יגידו". המחשבות האלה רק יהרסו לכם ויגרמו לכם לפספס תמונות שיכולות להיות טובות.

באופן דומה, אתם לא צריכים לדאוג ממה שאנשים יחשבו על סגנון הצילום שלכם. אתם לא יכולים להיות צלמים טובים מבלי שכמה אנשים לא יאהבו חלק מהעבודה שלכם. מה שצריך לעניין אתכם זה מה שאתם חושבים ולא מה שאחרים יחשבו במקומכם. רק ככה אתם תהיו צלמים טובים ומאושרים יותר.

זו, לדוגמא, תמונה שצילמתי לפני כמה שנים במסגרת פרויקט אישי.. רוב האנשים לא יבינו על מה מדובר ולמה צילמתי את הכיסא הזה אבל עבורי יש כאן הרבה יותר מסתם כיסא.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

4. צפו בעבודותיהם של צלמים אחרים

צפייה בעבודותיהם של אמנים אחרים תיתן לכם השראה ותכניס לכם המון תשוקה לצילום. זה גם ייתן לכם מושג טוב יותר של מה שאתם מסוגלים ליצור, בעיקר בתקופות חסרות השראה 🙂

תצפו בעבודות של אמנים ברחבי הרשת, בגלריות ובתערוכות, ותבחנו אותם. באיזו תאורה הם השתמשו, לדעתכם? מאיזה כיוון הגיע האור? כמה מקורות תאורה יש בתמונה? מה הייתה העדשה בה השתמשו? האם התמונה היא תפיסת רגע או מבוימת? כל אלו, ועוד הרבה שאלות שאתם יכולים לשאול, יעזרו לכם להבין אך צולמה התמונה. הדבר ייחקק לכם במח ובפעם הבאה שתצאו לצלם, זה כבר יבוא לכם לבד.

בנוסף לכך, תתחילו ליצור לעצמכם ספרייה קטנה של ספרי צילום. ישנם הרבה ספרי צילום זמינים אבל רק חלק מהם חשובים מאוד. תכניסו את ההוצאה הזו כחלק מציוד הצילום שלכם ותרכשו לכם ספר טוב אחת לחודש/חודשיים. ספרים הם מקור טוב להשראה והם אחלה כניסה לעולם הפילוסופי והפסיכולוגי של הצילום.

צילום: אנרי קרטייה ברסון
צילום: אנרי קרטייה ברסון
צילום: לואיס היין
צילום: לואיס היין
צילום: אנרי קרטייה ברסון
צילום: אנרי קרטייה ברסון
צילום: לואיס היין
צילום: לואיס היין
צילום: רוברט קאפה
צילום: רוברט קאפה

5. אור, אור ושוב פעם אור

האור, אינו רק המרכיב החשוב בצילום. האור הוא מקור הרגש והעצמה שלנו ויעידו מכריי כמה אני מתרגש מהאור בכל פעם מחדש, כאילו זו הפעם הראשונה שאני רואה אותו.
תמיד תחפשו את האור. תמיד!! לפני שאתם מוציאים את המצלמה מהתיק, קודם תסתכלו על האור, תיהנו ממנו ותפנטזו איך הנושא הבא שלכם יואר.

תעשו לעצמכם תרגיל יומי, להסתכל על האור. גם אם אתם סתם הולכים ברחוב או יושבים במשרד בעבודה (ללא המצלמה), תסתכלו על האור ותנסו להבין אותו בצורותיו השונות.
אני בטוח שאחרי תרגיל אחד כזה, יגרד לכם כבר באצבעות…

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

6. צלמו כאילו שאתם מצלמים על סרט צילום

יש איזשהו קסם בצילום במצלמות פילם. אתם מצלמים מבלי היכולת לראות מיhדית את התמונה, ובנוסף – אם התמונה לא יצאה טוב, אתם תדעו מזה רק כאשר סרט הצילום ייצא מהפיתוח שלו.

לא סתם אומרים שצלמי הפילם הם הכי מדויקים.. הם התבקשו לצלם תמונה טובה ולדעת שהיא תהיה טובה עוד הרבה לפני שהם יראו אותה. בנוסף – עבודת העיבוד של ימי הפילם ארכה הרבה יותר זמן מהיום.. לצורך העניין, פעולה שאנו עושים היום ב-3 דקות בפוטושופ הייתה יכולה לקחת ימים שלמים של ניסויים, הדפסות חוזרות ונשנות והוצאת כספים. כל אלו הביאו את צלמי הפילם להיות מדויקים בעבודה שלהם ולא לסמוך על עיבוד.

צלמו כאילו אין לכם מסך לראות את התמונה וכאילו אין דבר כזה שנקרא פוטושופ.

אם אתם רוצים מריחת תנועה, צלמו עם חצובה ותצלמו בחשיפה ארוכה אך אל תעשו Motion Blur בפוטושופ.
תבנו את הקומפוזיציה שלכם בזמן הצילום כדי שלא תצטרכו לשנות אותה בעריכה.
תמדדו את האור כמו שצריך למדוד אותו בצורה הכי טובה שיש.

בדרך הזו אתם תרגישו איך אתם חושבים יותר ועל הדרך גם תחדדו את חושי הצילום שלכם, כך שאתם תדעו לצלם תמונות טובות גם אם יום אחד ייעלמו המסכים מן העולם.

Film Strip Curled

7. פשטו את העריכה שלכם

עיבוד התמונה באמת יכול להיות עניין מרגש אבל רק כאשר אתם תעשו אותו בדרך הנכונה. אני מכיר הרבה אנשים שבזמן הצילום חושבים על העיבוד והעריכה של התמונה ומוותרים על הרבה מהחוויה האמיתית שבצילום עצמו ובנוסף, מקשים על עצמם בזמן עיבוד התמונה.

צלמו כך שבזמן הצילום תצא לכם תמונה כמה שיותר מושלמת מבחינת תאורה, קומפוזיציה וכו', כזו שלא זקוקה לתיקוני שגיאות. את שלב העיבוד תשאירו להוספת טעמים שלא ניתן היה להוסיף בזמן הצילום בגלל מגבלות כלשהן.

עכשיו, למעשה, אתם לא צריכים לתקן, אלא רק להוסיף כמה תבלינים לתמונה..

לפני שתגיעו לשלב הזה כדאי מאוד לעשות סינון לתמונות ולבחור רק את התמונות שאתם רוצים לעבד. אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם עם חום גבוה מול 300-400 תמונות בתכנת העריכה.
סינון תמונות יהפוך אתכם להרבה יותר יעילים ויפנה לכם הרבה תמונות "זבל" שלא צריכות להישמר. ארכיון תמונות המקור שלכם יהיה קטן יותר בהרבה ויהיה לכם הרבה יותר כיף לערוך כשאתם יושבים מול 10 תמונות נבחרות ולא מול 200..

F
צילום: תומר אלמקייס.

8. תדפיסו את התמונות שלכם

מי יעריך את העבודה שלכם יותר מכם? ומה יותר כיף מלראות את העבודות שלכם מודפסות באיכות גבוהה ואפילו תלויות על הקיר? קשטו את ביתכם בעבודות האהובות עליכם ותנו לבאי ביתכם לחוות את האמנים שבכם.
צרו לעצמכם אלבומים אישיים של טיולים, משפחה, פרויקטים או פשוט תיק עבודות שיכיל את העבודות הכי יפות שלכם.

צילמתם מישהו ואהבתם את התמונה? תדפיסו אותה ותנו לו למזכרת, אני בטוח שהוא יאהב את הרעיון. אחד הדברים היפים בצילום זו היכולת ליצור משהו שיש לכם ערך רב ומאוד אישי אליו ולתת אותו למישהו שיעריך אותו.

צילומים: תומר אלמקייס
צילומים: תומר אלמקייס

סיכום

צילום אמור להיות כיף, ולכל אחד יש את הדרך שלו ליהנות מצילום, אך לפעמים הטכנולוגיה והקלילות הצילומית שלאט לאט כובשות את עולמנו, יכולות להרוס את שלבי הלמידה ואת הכיף האמיתי שבצילום. אם תפגשו צלמים שצילמו בעידן סרטי הצילום, אתם תשמעו שוב ושוב שצילום בפילם הוא הכי כיף והכי מרגש. יתכן וחלקכם כאן חושבים אחרת וזה בסדר, אך בהחלט יש ערך רב לדבריהם.

צאו לצלם ותיהנו מכל קליק שיוצא לכם מהמצלמה. פתחו לעצמכם את השיטות לעבוד בצורה הכי יעילה והכי מדויקת שתרגש אתכם יותר בזמן הצילום ואל תוותרו על עיבוד התמונות אך זכרו כי העיבוד לא בא במקום הצילום, אלא בנוסף.

 כמו תמיד, אשמח מאוד לקבל את התגובות שלכם. כמו כן, אם הפוסט הזה תרם לכם אז אל תהססו לשתף אותו עם אחרים שיוכלו גם כן ליהנות ממנו 🙂

שיעורים נוספים בצילום שכדאי לכם לקרוא ולראות:

שיעור צילום במתנה – עומק שדה והשפעתו על הצילום (מתוך קורס צילום למתחילים)

שיעור צילום במתנה – עומק שדה והשפעתו על הצילום (מתוך קורס צילום למתחילים)

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפעומק שדה בצילום – כיצד תיצרו אותו? איך תשלטו בו? עומק שדה או באנגלית Depth of field (ובקיצור – Dof) הוא אחד
שיעור צילום במתנה שיכניס אתכם לפוקוס (מתוך קורס צילום למתחילים)

שיעור צילום במתנה שיכניס אתכם לפוקוס (מתוך קורס צילום למתחילים)

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפקביעת הפוקוס במצלמה לכאורה פעולה פשוטה למדי, אך יחד עם זאת מדובר באחד הנושאים המדוברים והחשובים יותר בעולם הצילום. כל מצלמה או
8 תרגילים מעשיים שישדרגו את חוויית הצילום שלכם באופן משמעותי

8 תרגילים מעשיים שישדרגו את חוויית הצילום שלכם באופן משמעותי

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפהפעם החלטתי לכתוב על נושא שהוא מעבר לאמנות וטכניקה. אני רוצה להתייחס קצת לחיבור שלנו לצילום, כצלמים. לרגש הזה שמניע אותנו, לכיף,
מסגור תמונות טבעי: 12 רעיונות שימושיים שימסגרו את הנושא שלכם

מסגור תמונות טבעי: 12 רעיונות שימושיים שימסגרו את הנושא שלכם

shares שתפו בפייסבוק שתפו בפינטרסט שלחו במייל שלחו בווצאפמסגרות טבעיות נמצאות בכל מקום, וממש לא רק במקומות טבעיים. בצילום, מסגרת טבעית יוצרת גבול מסביב לנושא שלנו, מעצימה אותו ומחזקת את

קורסי צילום וסדנאות צילום בנקודת מבט:

תומר אלמקייס
38 תגובות
 1. פוטו בומי הגב

  היי, אני נהנת לקרוא את המאמרים שלך מאוד! מוסיף לי המון ידע ומחשבה…פיתחתי את הצילום שלי בלי ללמוד בקורס כלשהו לכן אני אוהבת לקרוא מאמרים.
  ושאלה..יש אישזהו ספר/י צילום שהיית ממליץ לקרוא?

  • תומר אלמקייס הגב

   תודה רבה, מוזמנת תמיד.
   אם את בעניין של קצת פילוסופיה אז מאוד ממליץ לקרוא את "מחשבות על הצילום" של רולאן בארט.
   אם בקטע של ללמוד לצלם ולקבל טיפים לצילום אני ממליץ על "מדריך שטח לצילום" של נשיונל ג'יאוגרפיק.
   בהצלחה 🙂

 2. יגאל הגב

  לומד ממך, אתה המורה הכי מוצלח שלי.
  ממך אני מתקדם בצילום מכול הבחינות.
  תודה ובברכת חג שמח.
  יגאל רון.

 3. עמוס הגב

  תומר היקר ,
  אני לומד ממך כל פעם יותר ויותר – ונהנה מהנתינה שלך למען הזולת החפץ לדעת.
  יישר כח !
  חג שמח

 4. Offer Gidoni הגב

  חג שמח תומר. הכי חשוב הוא להנות מהסיטואציה !:)

 5. עמוס כהן הגב

  היי תומר תודה על השיתוף בידע שלך
  חג שמח

 6. מאירה רז הגב

  תומר יקר
  תודה על כל השיעורים והטיפים הנפלאים.
  אני לומדת את יסודות הצילום בביס חשיפה וחייבת לומר לך
  שהסרטים שלך עוזרים לי להפנים חומרים נלמדים שלא הצלחתי להפנים.
  יישר כח
  מאירה

 7. masha saly הגב

  אני נהנת מאוד מהידע לך והדוגמאות

 8. אורית הגב

  תומר היי

  אתה כותב נהדר ואני מאוד שמחה שמצאתי מורה דרך
  מחכה למאמר הבא …

  תודה וחג שמח.

 9. אורית הגב

  תומר היי

  קראתי מאוד מעניין , תודה על כל הטיפים
  מחכה כבר למאמר הבא…
  חג שמח.

 10. תמר בכור הגב

  תודה. טיפים מועילים ומעניינים. חג שמח

 11. מנחם שחק הגב

  אהבתי, כרגיל. תודה.

 12. דניאל הגב

  תודה רבה על כל ההשקעה…

 13. יעל הגב

  היי תומר,
  התוודעתי לדף שלך רק לפני כשבוע ואני מקדישה בכל בוקר זמן ללימוד כל מה שאתה כותב.
  כמו שיש סקאלה ברדיו ואתה מכוונן את עצמיך על הסקאלה כך קלעת בול לשאלות שיש לי וכן לחששות.
  כתבתי לך הודעה פרטית בפייס בנוגע ללימוד.

  אז תודה,
  יעל

 14. שירה הגב

  תומר אתה פשוט אדיר ומקסים! תודה רבה על הטיפים 🙂 כל כך כיף לקרוא את הכתיבה היפה שלך

 15. תומר אלמקייס הגב

  תודה רבה, שירה.
  ובאהבה 🙂

 16. דניאל גבאי הגב

  היי תומר אתה ענק
  פשוט אהבת חינם
  חג שמח

 17. יעקב (ינקי) אדלר הגב

  הי תומר, כיף לקרוא את הפוסט. אתה מדבר באופן קולח על שדרוג חוויית הצילום ועל מחשבות שמתרוצצות בראש, וגם עשית סדר בראש (באותו הראש) בין היכולת לצלם תמונה מצוינת ללא הזדקקות לעריכה, לבין לצלם תמונה בינונית עם הידיעה, שאפשר לערוך ולעבד לאחר מכן, וזה בהמשך למידע מהשיעור המקוון האחרון שלנו. כיף

 18. משה סאני הגב

  תומר תמיד כיף לקרוא את המאמרים שלך ,אין בית מדרש בלא חידוש, אתה תמיד מוסיף לנו המון ידע וטכניקות בצילום שממש אבל ממש כיף לקרוא.
  תודה רבה תומר יישר כח ותמשיך עד 120 .??

 19. אילן הגב

  היי תומר. עוד מאמר נהדר שלך ואני קורא את המאמרים בהנאה רבה. כל מאמר מוסיף ומלמד אותי ואפילו מדייק אותי יותר למקום אליו אני רוצה להגיע.
  אני מעריך מאוד את הידע שלך ואת הרצון שלך לשתף אותו.
  תודה רבה רבה
  מחכה למאמרים הבאים

 20. איריס שפירא הגב

  תומר אני קוראת את כל הפוסטים שלך בשקיקה. אתה כותב נפלא, מסודר, מלא בתוכן, נעים, מעניין, ישים וקולח. פשוט מושלם. זה לא מובן מאליו שאיש מקצוע ינגיש וישתף בצורה כל כך נדיבה ומפגגנת. המון תודה איש יקר

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
Send this to a friend