כך תגנו על ציוד הצילום שלכם מפני מזיקים

להיות בעלים של ציוד צילום, זה קצת כמו להיות הורה. ברגע שאתם תופסים בעלות על כאלה, העולם הופך למקום מסוכן יותר לחיות בו.

ציוד הצילום שלכם מייצג משהו מאוד גדול עבורכם, הן בפן האישי והן בפן הכלכלי. מה שזה שאומר, שכאשר אתם יוצאים החוצה עם הציוד שלכם, אתם עלולים לראות כל מיני סכנות פוטנציאליות מסביבכם.

קודם כל זה בסדר גמור..

אבל האם אתם באמת יודעים מהן הסכנות הפוטנציאליות שעלולות לסכן את הציוד שלכם? רוב הסיכויים שאתם חושבים כרגע על הדברים המובנים מאליהם, אך אם אתם אוהבים באמת את הציוד שלכם, אתם צריכים לדעת מהן הסכנות שאתם עלולים לפגוש בדרך.

לשם כך, ריכזתי עבורכם מספר תרחישים אפשריים, ואת הדרכים למנוע אותם.

נפילה

כמה שכואב להודות בזה, אני חוויתי מספר נפילות של ציוד בזמן שעשיתי איתו דברים שכנראה לא הייתי צריך לעשות. אין ספק שזה מפתה לקחת אתכם מצלמה כאשר אתם עושים באנג'י או כשאתם רוכבים על סוס.. ואני לא עשיתי את זה תוך כדי באנג'י או רכיבה, ובכל זאת זה קרה לי. פשוט כי לא הייתי זהיר מספיק.

אם זה עדיין לא קרה לכם, אז אנסה להדגים..
כשזה קורה, הלב יורד לתחתונים, הדופק עולה, ואתם לא מפסיקים לקלל את עצמכם על חוסר הזהירות שלכם.

אז לפני שזה קורה, אם אתם נוטים לצלם במהלך פעילויות אקסטרים, אני ממליץ לכם מאוד לרכוש ציוד מתאים. המצלמות המקצועיות בנויות מגוף חזק מאוד שמגן על פנים המצלמה.

בנוסף, הקפידו לעבוד עם רצועה איכותית ומקורית, תוודאו שהיא מחוברת כמו שצריך ותהדקו אותה היטב אל הגוף שלכם. באירועים אני עובד עם רצועה המיועדת ל-2 מצלמות כאשר 2 מצלמות מחוברות אליה. זה קצת מקשה עליי את התנועה, וכשאני מתכופף אני תמיד צריך לזכור שיש עליי מצלמה נוספת כדי שהיא לא תקבל מכה מהרצפה.

כאשר המצלמה אינה בשימוש, תניחו אותה בתוך התיק ותסגרו אותו, במיוחד בזמן נסיעה. אני רואה המון צלמים שמניחים את המצלמה על הספסל האחורי של הרכב וכואב לי הלב.. כל ברקס הכי קטן יכול להפיל אותה ולגרום לה נזק.

גניבה

זוהי ככל הנראה הדאגה הגדולה ביותר בנוגע לבטיחות הציוד של צלמים. מצלמות ועדשות הן ציוד נורא יקר, ואפילו מצלמה קומפקטית פשוטה עשויה להיות שווה כמה מאות דולרים, ויתכן שהגנבים יעדיפו את המצלמה שלכם מאשר את הארנק או את התיק..

השתמשו בשכל הישר שלכם בכל מקום שאליו אתם הולכים. תזכרו שכייסים וגנבים יכולים להיות בכל מקום, גם אם אתם באזור יוקרתי או בקהילה שאינה מחשידה. השתדלו לתלות עליכם את הציוד היקר ביותר ולהניח את התיק באזור שבו אתם בקשר עין איתו.

בנוסף, כאשר אתם קונים תיק לציוד שלכם, תקנו אחד כזה שלא יצעק לעולם שמדובר בתיק של צלם. ישנן לא מעט חברות שמייצרות תיקים לציוד צילום שלא נראים כמו תיקי צילום מבחינה חיצונית.
תצמידו את התיק אליכם, תסגרו את כל הרוכסנים והאבטחות, ואל תשאירו דברים יקרי ערך בתאים החיצוניים. גנבים וכייסים הם אנשים מנוסים ומתוחכמים מאוד, כך שמומלץ להיות זהירים.

כאשר אתם מתניידים ברכב עם הציוד שלכם, לעולם אל תשאירו אותו לבד במכונית. אפילו לא לחצי דקה. כבר שמעתי לא מעט סיפורים על אנשים שירדו שנייה לקיוסק, וכשחזרו הם ראו חלון שבור ותיק חסר..  אני מאוד ממליץ לכם לא לקחת את הסיכון.
אם בכל זאת החלטתם לא להקשיב לי, אז תעשו לעצמכם טובה ולפחות תשימו אותו במקום מוסתר, כך שלא יזמין את הגנב.

אם אתם מאוד מפחדים, או שאם לא בא לכם ממש להתייחס לנושא הזה כשאתם מצלמים, אתם יכולים לעשות ביטוח שיכסה את הציוד שלכם מגניבות. ישנן פוליסות ביטוח על בתים שעשויות לכסות לכם גם את ציוד הצילום שלכם מגניבה – גם אם זה אירע מחוץ לבית. חשוב לבדוק עם סוכן הביטוח שלכם ולוודא שאתם רוכשים כיסוי הולם שיעזור לכם במקרה של גניבה, כך שכאשר תצאו לצלם, אתם לא תחשבו על הנזקים שעלולים להופיע.

כשאתם באמצע יום צילום, אני ממליץ לכם לא לקחת סיכונים גם אם יש לכם ביטוח.. הדבר הכי לא נעים זה להיתקע באמצע יום צילום ללא ציוד.. ושלא נדבר על התמונות שצילמתם שסביר להניח שנמצאות במצלמה..
אז הנה עוד דבר להתייחס אליו – תפרידו את כרטיס הזיכרון מהמצלמה שלכם. לכל מקרה שלא יהיה..

אבק וחול

אבק וחול זהו נושא עדין מאוד לצלמים.. אבק תמיד ימצא את דרכו להגיע אל החיישן שלנו גם אם אנחנו לא נחליף עדשה לעולם.. כשהאבק מגיע אל החיישן, אנחנו נתחיל לראות נקודות שחורות על התמונות שלנו. נקודות אלו הם גרגרי אבק שיושבים על החיישן, ואתם תסבלו מהם יותר אם תצלמו בצמצמים סגורים.

אני יודע שאולי הפלתי תיק כבד על חלקכם, ובהחלט צר לי על זה, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהחיישן האלקטרוני מושך אליו אבק כמו מגנט.
כדי לסבול פחות, אני ממליץ לכם כמה שפחות להחליף עדשות בחוץ. אם אתם חייבים לצלם בים, אז תחליפו עדשה באוטו, או שתצאו מהבית כשהעדשה מורכבת כבר על המצלמה.

זכרו שכאשר אתם פותחים את המצלמה, אתם חושפים אותה לפגעי מזג האוויר. כשהמצלמה פתוחה היא חשופה ללחות, לחול, לאבק ולשאר פגעי מזג האוויר. חול ואבק בתוך המצלמה או העדשה שלכם עלולים לגרום נזק רב לכפתורים, לטבעות הזום והפוקוס, ואפילו לחלקים פנימיים בגוף המצלמה והעדשה.

לכן, ההמלצה שלי היא כזו.. בכל פעם שאתם יוצאים לצלם בים או באזור שבו ישנם סופות חול, תגיעו הביתה ותנקו היטב את הציוד שלכם. לימדו על הדרך איך לנקות את החיישן בעצמכם או שפשוט תשלחו אותו לניקוי מעבדה אחת לתקופה מסוימת.

אם אתם מודאגים לגבי עניין החול (ואתם באמת צריכים להיות מודאגים), אז תרכשו לכם כיסוי עמיד למים שמתאים לדגם המצלמה שלכם ותשתמשו בו בכל פעם שאתם מצלמים בחוף הים. הוא יגן על המצלמה מפני מים וגם מפני חלקיקי האבק והחול שבאוויר.

מים ומלח

צילום: תומר אלמקייס

טוב, אתם בטוח כבר יודעים שמים וחשמל לא הולכים יחד.. אלו יכולים לגרום לקורוזיה בחלקים הפנימיים של המצלמה, לגרום נזק רב ואף להחריב את הציוד שלכם. אותו הדבר בדיוק לגבי מלח. כשאתם מצלמים בים, אתם חשופים להמון מלח באוויר, ולפעמים גם לטיפות מים קטנות שמותזות מהים אליכם מבלי שאתם שמים לב אליהן. המלח יכול לחדור אל המצלמה והעדשה שלכם ולאט לאט לאכול את החלקים הפנימיים ולגרום לנזקים חמורים. קחו אתכם מטלית לניקוי עדשות ולניקוי מצלמה ותנקו מיידית כאשר אתם מזהים פגיעה. כדי להגן על ציפויי העדשה, מומלץ מאוד להרכיב פילטר UV על העדשה, כך שהמלח לא יגיע אל הזכוכית החיצונית שלה.

בכל מקרה, תמיד אחרי צילומים במקומות כאלו תנקו היטב את הציוד שלכם.

ידיים מלוכלכות

שיחקתם בחול? פתחתם חצובות? אכלתם? מרחתם קרם הגנה? הידיים שלכם התלכלכו בחומרים שהמצלמה שלכם לא מעוניינת לקבל. שומנים נדבקים למצלמה שלכם ומדביקים אליה עוד ועוד לכלוך, מה שיגרום לבלאי מהיר של הכפתורים ושל הגומיות שעל המצלמה והעדשה.

שמעתי על סוגים מסוימים של קרם הגנה או קרם מרחיק יתושים שמורידים את הצבע מהמצלמה. אני לא נתקלתי בזה אישית, אבל זה נשמע בסך הכל די הגיוני מכיוון שלרוב מדובר בכימיקלים שיכולים להזיק.

כך או כך, מומלץ מאוד לשטוף ידיים לפני השימוש במצלמה.

לסיכום

המצלמה היא הבייבי שלנו. היא הכלי שאיתו אנחנו עובדים, ולפעמים מבלים את רוב שעות היום. היא נותנת לנו עבודה ללא הגבלה של זמן וללא מנוחה, והיא זו שעוזרת לנו ליצור את היצירות שלנו. מגיע לה שנתייחס אליה בכבוד, שננקה אותה, שנדאג לה, ושננקוט באמצעי מניעה שיקדימו תרופה למכה.

מי אם לא אנחנו? 😉

עד כאן להיום, חברים. אני מאוד מקווה שמצאתם את הפוסט הזה כיעיל עבורכם. אם כן, אתם מוזמנים לשתף אותו בשמחה דרך כפתורי השיתוף המופיעים כאן, וכמובן לשתף אותי בחוויות שלכם ובטיפים נוספים אם יש לכם.

תודה שהייתם איתי. נתראה בפוסט הבא 🙂

תומר אלמקייס
26 תגובות
 1. ניסים זוהר הגב

  אני מעריך את תשומת לבך ואת יחסך לצלמים שקוראים את הפוסטים שלך. הדאגה לזולת מסבירה עד כמה אתה מיוחד, בכך, שאתה משתתף את האחר מנסיונך האישי כדי שטעויות או שגיאות אותם חווית לא יהפכו למנת חלקם. בעיני זו נדיבות, מסירות ותרומה חשובה לעמיתים למקצוע. יישר כוח.

 2. שרון הגב

  מאמר מצויין כרגיל!
  – מה העצות שלך למניעת הפטריות המפחידות שכולם מזכירים כל הזמן בנוגע לעדשות?
  – אני מצרף כמה פרטים מתוך הבירורים שלי לגבי פוליסת ביטוח לאחרונה: הציוד חייב להיות עליך כשנגנב. גם אם התיק צמוד לך לרגל אבל לא עליך – זה לא תופס. גם בבית זה צריך להיות במקום נסתר (כש"נסתר" נתון לפרשנות). אין כיסוי ביטוחי במקרים של: ציוד צילום בתא המטען של הרכב, אין כיסוי בגין מהומות, פעולות טרור, עבודה בשטחים, ציוד הצילום אמור להיות כל הזמן עליך ( צמוד אליך). במלון ציוד הצילום אמור להיות בחדר סגור עדיף נסתר מהעין או בכספת אם יש. במקרה של פריצה לבית או סטודיו אם ציוד הצילום היה במקום סגור נסתר מהעין (נתון לפרשנות) ויש סימני פריצה יש כיסוי ביטוחי. במקרה של שוד / גנבה אלימה הכוונה שציוד הצילום היה עליך. – כלומר בסופו של דבר: אין תחליף לשמירה על הציוד באמת.

  • תומר אלמקייס הגב

   היי שרון. תודה רבה 🙂
   לגבי פטריות – אני לא נתקלתי בתופעה, אבל סביר להניח שזה נוסע מהצטברות של לכלוך ולחות בפנים העדשה.. פשוט לשמור 🙂

   לגבי הביטוח – זה משתנה מפוליסה לפוליסה.. לכל חברה יש את הדרישות שלה, וכן – זה ברור שהכל צריך להייות בשמירה בהקפדה מלאה כי הם בודקים את הכל!

 3. הדר הגב

  הי תומר,
  הפוסט הזה הופיע בדיוק בזמן בשבילי, רגע לפני שנוסעת לטיול שיהיו בו הרבה חול ואבק ומן הסתם גם מים (;
  אז איך מנקים את המצלמה ? האם יש כלים/ אביזרים או חומרים מיוחדים לניקוי ? אני מתכוונת בעיקר לניקוי חיצוני .
  תודה
  הדר

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, הדר.
   קודם כל, תיהני בטיול.. ואני שמח לדעת שהפוסט עזר לך.
   אני מנקה את המצלמה חיצונית עם מגבון לח (לא רטוב), ומיד לאחר מכן אני מעביר מטלית מיקרופייבר יבשה. אני משתמש גם במברשת קטנה על מנת להיכניס לפינות כמו כפתורים ולנקות אותם מהצטברות של חול ואבק.
   שיהיה בהצלחה 🙂

 4. מזל ברוך הגב

  ומה עם נפילה שלך למים כשהמצלמה והעדשות עליך(וגם נייד…). קרה לי לפני כחצי שנה בעת טיול בבורמה, נפלתי לאגם אינלה עם כל הציוד
  ונפרדתי מהם בכאב לב גדול ובכאב כיס לא פחות גדול

 5. יפתח הגב

  תודה, נהניתי לקרוא. הכל מסתכם בסוף בלשים לב ולחשוב…
  לדעתי קיימת גם בעיה הפוכה – אנשים שיותר מדי חוששים לשלום הציוד שלהם ונמנעים להשתמש בו בהרבה מקרים… בסוף עם כל כמה שזה יקר זה כלי. ואם אנחנו מפחדים לעשות איתו את העבודה שבשבילה הוא קיים, למה אנחנו מחזיקים אותו??

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, יפתח.
   אין ספק שזה כלי עבודה בסופו של דבר, ולא התכוונתי לכך שצריך להשאיר אותו בבית כדי שיישמר לנצח.. אבל בכל זאת, מדובר בכלי אלקטרוני, כבד ורגיש. אם לא נשמור עליו היום, אז לא יהיה לנו איך לצלם מחר..

 6. masha saly הגב

  כתוב יפה ומעניין.
  תודה.
  מאשה סלעי.
  נ.ב.
  אני עברתי לגור בטבעון. אשמח לדעת אם יש מפגשים או הרצאות בנושא צילום מצלמה ועוד.

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, מאשה.
   בכיף גדול 🙂
   כרגע, אנחנו בבדירה מול מקומות בחיפה, ואני מקווה שבקרוב ייפתח שם סניף נוסף.

 7. איציק נצר הגב

  כתבה מעולה כל הכבוד.

 8. מיכה רגב הגב

  תודה רבה תומר,
  כבר אמרו זאת לפני, אבל השיתוף הפתוח שלך, ראוי לכל צל"ש!
  יישר כח!

 9. חנה אשל הגב

  קראתי את הכתבה ונדמה היה לי שהיא כתובה עלי
  תודה
  חנה

 10. אמיר גילעד הגב

  קודם כל תודה תומר על מאמר מאלף כרגיל,
  ראשית- יש באי ביי ובחנויות כל מיני שקיות פלסטיק אטומות ,
  לצילום רדוד תחת מים. מניח שזה טוב גם הנגד סופות חול ואבק, קטנות כגדולות.
  מדובר בציוד זול למדי

  רציתי לחלוק גם משהו שקרה לי:
  רציתי לצלם גולשים בים קצת יותר מקרוב, מתוך המים…
  נכנסתי עם תיק גב ובתוכו עדשת זום,
  Sony 55-210 e-mount
  והתיק נרטב מאחור על גבי בגלל הגלים,
  מים , מלח, אלקטרוניקה וזה…הלכה העדשה.
  אז…אולי שקית פלסטיק היתה עוזרת,
  או שכשיש לך זום-צלם מהחוף…
  (השגתי חדשה מאי ביי ב700 ש"ח, לא נזק נוראי)

 11. Alon Kahana הגב

  שלומך, תומר ?
  ניתן להמליץ על אדם, המתקן מצלמות וכו` ?
  אדם זה, עושה הנ`ל, גם עבור חנויות גדולות, כ camera mia רמה`ש.
  מניסיוני: אמינות/ידע/ניסיון/מקצועיות ומהימנות, הם תכונות המאפיינות אותו.
  אמנם, יש קרובים אליי, יותר ממנו, אך נוסע אליו.
  וכעובדה נוספת, שניקוי חיישן בחב` אחרת ומהמובילות, נעשתה ביוקר יותר ממנו, ובאיכות `על הפנים`.

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, אלון.
   בהחלט מסכים איתך שיש אנשים פרטיים שעושים עבודה טובה יותר ואף מהירה יותר ממעבדות "מורשות".

 12. אורי הגב

  תכלס
  כמו תמיד פרקטי לגמרי..
  תודה רבה על הפוסטים השימושים
  וכמובן לא נופלים ברמה
  אז פשוט שוב תודה
  עץגם אני מעריץ אותך ואת הפוסטים
  אורי

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
Send this to a friend