7 טעויות נפוצות שלעולם אל תעשו עם פלאש

כמעט כל המצלמות שנמכרות היום כוללות פלאש מובנה. ניתן לראות אותו במצלמות קומפקטיות, במצלמות מקצועיות וגם בטלפון הסלולארי שלכם. במצלמות מתקדמות יותר קיים התקן Hot-Shoe שתפקידו להחזיק פלאש גדול יותר ולסנכרן אותו יחד עם המצלמה.

אבל שימוש טוב בפלאש, לאו דווקא נועד למקרים בהם התאורה חלשה. שימוש בפלאש יכול להיות גם כתוצאה מרצון טוב לכיוון תאורה מסוים, אופי מסוים של תאורה, שילוב של מספר מקורות תאורה והכי חשוב – שליטה!

במאמר זה, אציג בפניכם שבע טעויות נפוצות שאנשים עושים עם פלאש, ואגלה לכם כיצד הימנעות מטעויות אלה תשפר את איכות העבודה שלכם ותעזור לכם להפיק תמונות טובות יותר.

טעות מספר 1: לצלם עם פלאש על המצלמה באור יום

לא פעם ולא פעמיים נתקלתי באנשים שמצלמים בשעות היום עם פלאש על המצלמה. אז נכון שבשעות הצהריים הפלאש יכול למלא צללים קשים, אבל יחד עם זאת הוא יכול להרוס קצת את התמונה אם הוא מגיע מהמצלמה ולא מחוצה לה.

באופן כללי, עליכם לדעת שמקור תאורה המגיע מאותה נקודה בה הצילום מתבצע, יגרום למראה שטוח של התמונה, וזה מכיוון שהוא לא יוצר צללים ולא מדגיש את המרקם של החומר.

כדי להימנע מצילום סתמי עם פלאש ישיר באור יום, לימדו -לפני הכל- על האור הטבעי ועל השליטה בו. לאחר מכן, לימדו מהו פלאש ואיך לעבוד איתו מחוץ למצלמה. ככה לא תוכלו רק להעלים צללים באור יום, אלא גם ליצור מקור תאורה נוסף שיוסיף הרבה עומק ועניין לתמונות שלכם.

לדוגמא: תוכלו להעמיד את המצולם שלכם כאשר השמש מאירה אותו מאחור, ובעזרת הפלאש תוכלו ליצור מקור תאורה נוסף שיאיר את פני המצולם. השמש האחורית תאיר את הרקע ואת קווי המתאר של המצולם שלכם, בעוד שהפלאש יאיר את פניו של המצולם ו"ימלא" את האזורים המוצלים באור.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

טעות מספר 2: לצלם תמיד בפלאש חשוף

בעוד פלאש חשוף (פלאש ללא אמצעי ריכוך) יכול לתת עבודה טובה, פלאש עם אמצעי ריכוך ייתן עבודה הרבה יותר טובה, ובמיוחד כאשר אנחנו מצלמים פורטרט קרוב של אדם ולא פורטרט המקושר לסביבה.

פלאש מרוכך עם מטרייה רפלקטיבית (אור חוזר). צילום: תומר אלמקייס
פלאש מרוכך עם מטרייה רפלקטיבית (אור חוזר). צילום: תומר אלמקייס

אתם צריכים לזכור כי הפלאש הוא מכשיר קטן שמפיק לנו אור לפי עוצמות שאנו קובעים לו, ויחד עם זאת, המכשיר לכשעצמו אינו מספק אותנו ללא אביזרים נלווים כגון מרככי תאורה. אלו ירככו את האור ויצרו צללים עדינים ונעימים יותר.

אחת השיטות היותר אהובות עליי לריכוך אור הפלאש, היא הקפצה. במילים אחרות – כוונו את הפלאש שלכם לתקרה, לקיר, או לכל מקום אחר ממנו ניתן "להקפיץ". האור יפגע במקור ההקפצה, ומשם יגיע אל המצולם שלכם כשהוא מפוזר ורך יותר. כשאתם תשלטו בשיטה הזו, אתם תמצאו את עצמכם משתמשים בה לא מעט.
כשאתם עושים את זה – תוודאו שהקיר או התקרה בצבע לבן ובמרחק מתאים. במידה ומקור החזר האור אינו צבוע בלבן אז האור שיוחזר יהיה כצבע הקיר או התקרה.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

אם אין לכם עדיין פלאש חיצוני, אתם יכולים לאלתר או לקנות כל מיני צעצועים לפלאש הקטן אבל אני מציע לכם לדלג על השלב הזה ולקנות פלאש ידני פשוט (200-300 ש"ח). אתם תוכלו לעשות איתו הרבה יותר מלהקפיץ אותו.. כמו לדוגמא: לרכך אותו עם מטרייה, עם סופט בוקס או אפילו להציב בד לבן שיחצוץ בין הפלאש למצולם שלכם. בצורה הזו גם תוכלו לשלוט בעוצמת הריכוך ע"י קירוב של הפלאש לבד וקירוב של הבד למצולם..

דבר נוסף – אני רואה הרבה צלמים שמצלמים דרך קבע בדיפיוזר הקטן (זה שמגיע עם הפלאש).

sfd

הרבה חושבים כי הפלסטיק הקטן הזה מרכך את האור, אבל צר לי לבאס אתכם..
תפקידו של הדיפיוזר הוא לפזר את האור לכל עבר והיעילות שלו תהיה טובה יותר כאשר תצלמו בחדר סגור, כך שהאור יפגע בקירות ובתקרה ויחזור אל המצולם.
אך זכרו דבר אחד – כמו שהוא מפזר את האור לכל עבר, הוא גם יורה אותו בצורה ישירה למצולם והתוצאה תהיה (איך לא?) שטוחה.. ובמיוחד כאשר משתמשים בו במקום פתוח, שם הוא בסך הכל "יגנוב" לכם המון אור וייתן תוצאה זהה לפלאש ישיר.

טעות מספר 3: לשכוח ממהירות התריס

אחת הסיבות העיקריות לשימוש בפלאש היא כאשר מצלמים בתנאי תאורה לקויים. כשאתם מוסיפים את אור הפלאש, יש לכם בעצם אפשרות לצלם במהירויות תריס המתאימות לידיים שלכם, ולכן הרבה אנשים לא מתייחסים כל כך למהירות התריס ולא מנצלים אותה כהוגן.

שילוב של פלאש יחד עם מהירות תריס איטית, דווקא יכול לעבוד לא רע כאשר אנחנו רוצים מצד אחד להקפיא תנועה ומצד שני למרוח אותה.

מצד אחד – מהירות תריס איטית תמרח לנו את התנועה, אך מצד שני – הפלאש יקפיא לנו אותה, מה שיכול ליצור לנו הרגשה של תנועה מאוד ברורה בצילומים בהם הנושא נמצא בתנועה או בצילומים בהם נרצה לבצע הקפאה ומריחה יחד.

התמונות הבאות צולמו עם פלאש בשילוב של התאורה הזמינה. בשתי התמונות האלו, היה שילוב של תאורה זמינה יחד עם תאורת פלאש. תנועת יד גסה ומכוונת, היא זו שיצרה את המריחות האלו בתמונות.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

לעומת זאת – פלאש יכול לסבך אתכם כאשר תרצו לעבוד איתו במהירויות תריס מהירות, וזאת בשל האופן בו עובד התריס של המצלמה יחד עם האופן בו עובד הפלאש. מעל מהירות מסוימת, התריס פשוט לא מצליח לחשוף את כל החיישן לאור הפלאש מכיוון שהפלאש מבזיק במהירות גבוהה מאוד (בין 1/2000 ל-1/10,000) ולא מצליח להסתנכרן עם התריס באופן מושלם. בעקבות זאת אנחנו נקבל תמונה עם קטע קטן שמואר ע"י הפלאש.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

מהירות התריס המקסימאלית שבה המצלמה שלכם תחשוף את כל החיישן לאור הפלאש נעה בין 1/180 ל-1/250 בהתאם לדגם המצלמה שלכם. נתון זה נקרא בשפה המקצועית "מהירות סנכרון".

אתם לא תרגישו את המגבלה הזו במקרים בהם התאורה הסביבתית לא משפיעה על הנושא שלכם, כך שאתם תוכלו להשתמש בפלאש בקלות כמקור התאורה העיקרי שלכם. אך המצב שונה מאוד כאשר התאורה חזקה ומשפיעה על הנושא או על הרקע. במצב כזה – ע"מ "לבטל" את התאורה הקיימת (או להחשיך אותה) ולעבוד עם פלאש כמקור אור עיקרי, אתם תצטרכו לסגור את הצמצם מאוד כדי לא לעבור את מהירות הסנכרון המקסימאלית של המצלמה שלכם.

אתם לא תמיד תרצו בכך וזה מאוד יגביל אתכם. מניסיון!

החדשות הטובות בכל הסיפור הזה הן שיש אנשים שחשבו על הנושא הזה עוד הרבה לפני שאתם חשבתם עליו, ויצרו טכניקה מאוד מעניינת שנקראת "מהירות סנכרון גבוהה". טכניקה זו קיימת בפלאשים ובמשדרים מסוימים, והיא בעצם מאפשרת לצלם עם פלאש גם במהירויות תריס גבוהות במיוחד (1/8000) ע"י כך שהפלאש נותן מספר הבזקות רצופות, בסנכרון מלא עם המצלמה, כך שכל החיישן נחשף לאור הפלאש.

צולם עם פלאש חיצוני במהירות תריס 1/2000. צילום: תומר אלמקייס
צולם עם פלאש חיצוני במהירות תריס 1/2000. צילום: תומר אלמקייס

אז אם אתם מתכננים לקנות פלאש בקרוב, יהיה כדאי לכם לבחור אחד שתומך במהירות סנכרון גבוהה 🙂

טעות מספר 4: להשתמש בפלאש על המצלמה כאשר מצלמים דרך זכוכית

כאשר מצלמים דרך זכוכית -כמו אקווריום או חלון- אין שום עניין ב-לצלם עם פלאש המצלמה. התוצאה שתקבלו תהיה רעה במיוחד, מכיוון שאור הפלאש יפגע בזכוכית ויסנוור את הכל. בימי הפילם, תמונות כאלו היו נשרפות ולכן זה נחשב לאחד מחוקי הבסיס כאשר מצלמים עם פלאש.

אם אתם יכולים לצלם כשהעדשה צמודה לזכוכית אז הפלאש פחות ישפיע לרעה. יחד עם זאת, כאשר אתם תהיו במצב שיש לכם יותר משכבה אחת של זכוכית בניכם לבין הנושא שלכם, אתם תקבלו השתקפויות וערפיליות שינבעו כתוצאה מסינוור של הפלאש.

הפתרון – לעבוד עם פלאש רחוק מהמצלמה, כך שזווית הפגיעה של האור אינה זהה לזווית החזרה שלו.

צולם מבחוץ כאשר 2 פלאשים מאירים את הרחבה בפנים. צילום: תומר אלמקייס
צולם מבחוץ כאשר 2 פלאשים מאירים את הרחבה בפנים. צילום: תומר אלמקייס

טעות מספר 5: לעבוד על מצב פלאש אוטומטי

כשאני אומר שאתם לא צריכים להשאיר את הפלאש שלכם על מצב אוטומטי אני לא מתכוון למצב ה-TTL שעובד לא רע בכלל ומשתפר יותר עם השנים. אני מתכוון לכך שאתם לא צריכים לתת למצלמה שלכם להחליט מתי אתם צריכים פלאש ומתי לא.

במצב הפלאש האוטומטי אתם יכולים למצוא את עצמכם בסיטואציה בה אתם רוצים לקבל את האור הסביבתי הזמין על מנת להנציח את האווירה האמיתית של הסיטואציה (לדוגמא: באירוע או בהופעה) אך בכל פעם שתלחצו על כפתור הצילום, המצלמה תפעיל את הפלאש מכיוון שמבחינתה אין מספיק אור בסביבה.

אם אתם תנסו לצלם סיטואציה ולהציג אותה כמו שהיא נראית במציאות, אבל המצלמה שלכם תחליט פתאום שבא לה פלאש, התמונה עלולה לצאת ממש לא כפי שדמיינתם.
כמו כן, ייתכן ובאמת אתם תהיו בסיטואציה שאין לכם מספיק אור, אך הנושא שלכם רחוק מכם כל כך שהפלאש לא ישפיע עליו.. במצב כזה, הפלאש לא יעשה כלום מלבד לבזבז לכם את הסוללות.

בשורה התחתונה – נסו להימנע מעבודה עם מצב פלאש אוטומטי.
אתם אלו שאמורים להיות מסוגלים לדעת מתי אתם רוצים פלאש ומתי לא.. ולא המצלמה שלכם.

טעות מספר 6: לקנות פלאשים ולהשתמש בהם רק על המצלמה

למען הסר ספק – אין שום דבר רע בצילום עם פלאש מחובר להתקן ה-Hot-Shoe של המצלמה. הוא יספק לכם עוצמה הרבה יותר חזקה מהפלאש המובנה של המצלמה שלכם והוא יספק לכם גם תאורה נחמדת מאוד כאשר הוא יוקפץ מקיר או מתקרה, אבל במקרים רבים אתם יכולים להשיג תאורה הרבה יותר מעניינת באמצעות צילום עם פלאש מחוץ לטווח המצלמה.

פלאש מחוץ לטווח המצלמה יאפשר לכם לשנות את כיוון התאורה כאוות נפשכם. שינוי הכיוון של האור ישנה את האזורים המודגשים ואת אלו הנמצאים בצל, זאת אומרת שאתם יכולים לקבל תמונות שונות מאוד רק באמצעות שינוי המיקום של האור שלכם.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

וככה זה נראה מאחורי הקלעים..

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

בשורה התחתונה: בשימוש בפלאשים מחוץ לטווח המצלמה, אתם יכולים להיות ממש יצירתיים בנוגע לאור שלכם.

טעות מספר 7: להתעלם מפלאשים המיוצרים על ידי יצרני צד ג'

יש כאלו הנוטים לחשוב שפלאשים צריכים להיות מיוצרים ע"י אותו היצרן של המצלמה. אותם אנשים מתעלמים כליל מיצרני צד ג' של פלאשים המציעים פתרונות איכותיים במחירים זולים בהרבה יותר מיצרן המצלמה.

וזו טעות!

פלאשים צד ג' מציעים מגוון גדול של אפשרויות. קיימים פלאשים פשוטים ו"טיפשים" שיודעים לעשות רק מה שהצלם אומר להם וקיימים פלאשים חכמים עם אפשרויות TTL מתקדמות המאפשרות לצלם בחופש פעולה מבלי להתייחס יותר מדי לפלאש.

אז למה בעצם לשלם 2000-3000 ש"ח על פלאש, כשאתם יכולים לקנות באותו המחיר 3 פלאשים + סט משדר/מקלט ועוד יישאר לכם עודף?

אז הבעיה הראשונה היא אמינות, ולא כל יצרן צד ג' יספק לכם סחורה איכותית, אך לא קשה לפספס את יצרני הפלאשים הנפוצים ביותר בשוק כדוגמת Youngnuo, Godox ו-Metz המציעים פלאשים עוצמתיים ואמינים מאוד.

הבעיה השנייה היא האחריות על המוצר.. הפלאשים הזולים יותר בדרך כלל מכילים אחריות לתקופה קצרה בהרבה יותר מהיצרניות הגדולות. אבל בהתחשב בהפרש המחירים, האם באמת שווה לכם להשקיע סכום כסף גדול ולו רק כדי שתהיה לכם אחריות שסביר להניח שלא תשתמשו בה?
ותחשבו על זה..

סיכום

פלאש יכול להיות ידידו הטוב של הצלם, כזה שיהיה לו בתיק וישמש אותו באמת למקרה הצורך והרצון.. אך יחד עם זאת הוא יכול להיות כלי הרס שישמיד כל זכר לתמונה טובה. כל זאת תלוי בידע שלכם ובשימוש שאתם עושים עם הפלאש.

אמנם ייעודו העיקרי של הפלאש הוא כאשר אין לנו מקור אור זמין אחר, אך זכרו כי הפלאש יכול לשמש אתכם כמקור תאורה בפני עצמו גם כאשר התאורה הזמינה מאוד טובה לצילום, זה תלוי אך ורק ברצונות ובצרכים שלכם.

בימינו, הפלאשים הפכו להיות נגישים לכל דורש והם לא יגרמו לכם להיפרד מאלפי שקלים כמו בעבר. רכשו לכם פלאש אחד בתור התחלה, וכשתלמדו איך לעבוד איתו, תוכלו לרכוש לכם עוד אחד או שניים.
אם יש לכם טיפים נוספים לעבודה עם פלאש, אתם מוזמנים בכיף לכתוב בתגובות למטה.
בכל מקרה, אני מקווה שגם כאן הייתי לכם לעזר.

מחכה לשמוע מכם,
תומר.

אהבתם את הפוסט? למדתם עוד משהו חדש? שתפו אותו לחברים שלכם. אולי גם הם ימצאו בו עניין 🙂

תומר אלמקייס
79 תגובות
 1. אבישג הגב

  הפוסט נהדר, תודה.
  אתה ממליץ להשתמש באביזר ריכוך לפלאש חיצוני תמיד? או שאם אני מכוונת להקפצה מהתקרה זה פחות קריטי?..

 2. רוה אליעזר הגב

  תודה על שעור איך לא להשתמש בפלאש. רעננת את זכרוני. אליעזר

 3. ניב הגב

  מאמר מעולה ! ברור ומפורט. נהנתי לקרוא.
  תודה

 4. עמליה אשכול הגב

  יש לי שאלה בעניין השימוש בפלאש חיצוני.א
  אם אשתמש בו מחוץ לתווך המצלמה, האם הוא חייב להיות מכוון על מצב מסוים , או מניואל או ttl?
  אם כן, איזה מהם?
  אני מאוד לומדת ונהנת מהפוסטים שלך.
  מחכה לתשובה
  בתודה
  עמליה

  • תומר אלמקייס הגב

   היי עמליה. שימוש בפלאש מחוץ לטווח המצלמה יכול להיעשות גם במצב TTL (עם משדר תומך) וגם במצב ידני (M). ההמלצה היא לעבוד על מצב ידני, כמובן 🙂
   תודה רבה ואת מוזמנת תמיד 🙂

 5. איריס הגב

  תודה, פוסט מעולה.

  • תומר אלמקייס הגב

   בכיף, איריס 🙂

   • ריבקי שטמפר הגב

    היי תומר פוסט שמלמד הרבה תודה,יצא לי לראות שבאירוע מכוונים את השעה במצלמה ממש על השניה ואמרו לי שזה בגלל הפלאש מה המטרה של זה ממש סקרנית?

    • תומר אלמקייס הגב

     תודה רבה, רבקי 🙂
     מכוונים את השעונים כשיש יותר ממצלמה על הסט. ככה מסנכרנים את התמונות אחרי זה לפי זמן צילום ומקבלים את הרצף של התמונות לפי הסדר שבו הן צולמו..
     אין קשר לפלאש.

 6. דבי הגב

  מקסים ומעשיר! נהניתי לקרא…

 7. ישראל הגב

  כרגיל, קצר ולעניין. תודה.

 8. אנסל אדמס הגב

  בתאורה עקיפה באור חוזר מהתקרה ומקיר. יש להתישב בגוון צבבע הקיו ובמרחקים. זה גם עלול להארך את זמן הטינה מחדש של הפלאש ולקצר את חיי הסוללות. כבר ראינו צלמי ארועים מצלמים כשהפלאש מכוון לתקרה גבוהה מאוד וכהה מאוד.
  לא מומלץ להשתמש באור חוזר ( באונס ) מקיר הצבוע בגוון שאינו לבן. החזר האור יהנה חלש יותר וישפיע על גווני הצילום.

 9. ארי הגב

  מאמר ממש טוב. אני מסכים עם כל מילה, במיוחד לגבי פלאשים צד ג', יש לי 2 מ-Yongnuo (ולא Youngnou כפי שכתבת 🙂 ) והם פשוט מעולים.

 10. עדי תשובה הגב

  כיף כל פעם מחדש לקרוא את המאמרים שלך

 11. עופר הגב

  מעניין מאוד ניקח את הטיפים וניישם

 12. ראובן הגב

  תומר. תודה.
  מאמר מתומצת ומסוכם טוב.

  רציתי לשאול ברשותך. מה אתה אומר על מיני סופט בוקס. בצילום פלאש ישיר.
  האם הוא טוב מדפיוזר. או שהתוצאה תהא שטוחה כמוהו. כמו שכתבת.

  • תומר אלמקייס הגב

   היי ראובן.
   סופט בוקס קטן יהיה יעיל רק כאשר הוא קרוב מאוד למצולם. ואם הוא ממש קטן אז היעילות שלו לא ממש תעזור לך.
   דיפיוזר הוא לא מרכך, אלא מפזר. ולכן יש הבדל.
   ההשטחה קשורה לכיוון האור ולא לרכות שלו. אור שמגיע ישירות מכיוון העדשה הוא אור שישטיח את התמונה, בין אם הוא מרוכך, בין אם לא.

 13. אבי נאבי הגב

  כמו ביתר הפוסטים, גם הפעם ניסחת את הטיפים בכישרון ובבירור ובתמציתיות.
  אקפיד לקחת את הטיפים וליישם אותם
  תודה רבה

 14. אבישי בר ישי הגב

  א. מאוד אהבתי.
  ב. נרשמתי לניוזלטר. מקווה שאני אקבל אותו מהר.
  ג. תודה.

 15. כפיר דדון הגב

  קראתי את הבלוג שהעלת בנושא הפלאש ומאוד נהנתי
  מתומצת ונכון
  בהצלחה

 16. ישראל גינגולד הגב

  תודה תומר , כמו תמיד מאמר מרחיב דעת וממצה , רציתי לשאול אותך , אנ י בן 76 וגימלאי , משנות עבודה רבות בהרצאות בנושאי ידיעת הארץ יש לי אלפי שקופיות שהייתי מקרין על מסך גדול , כמו כן גם המון שקופיות של טיולים עם הילדים , ימי הולדת וכו , השקופיות עדיין באיכות טובה , איזה סורק שקופיות איכותי כדאי לרכוש? תודה ושבת שלום וחג שמח.

  • תומר אלמקייס הגב

   היי ישראל. בכיף גדול ותודה ענקית.
   לצערי, אני לא התעסקתי כבר 9 שנים בסריקת שקופיות ולכן לא אוכל לתת לך מידע בנושא.
   אני יודע רק שחברת Epson מייצרות אחלה סורקים לשקופיות וסרטי צילום.
   שיהיה חג שמח 🙂

 17. סימון הגב

  כמו תמיד אחלה כתבה , ומחכה בסבלנות שפעם תעשה סדנה לא רק במרכז אלה גם בצפון

  • תומר אלמקייס הגב

   היי סימון.
   תודה רבה.. זה רעיון טוב לעשות גם סדנאות בצפון.
   אני אקח את זה בחשבון.
   שיהיה חג שמח 🙂

 18. מוטי נוזברך הגב

  תודה על הכתבה, כהרגלך כתוב מעניין ומזין :-).
  שאלה בנושא שהעלית בכתבה באופן עקיף, הזכרת את עובדת יתרון התאורה כשמעבירים את הפלש מחוץ לתושבת שעל המצלמה. לשם כך צריכה להיות תקשורת בין המצלמה לפלש, למעט טכנולוגיה מובנית מסוג TTL במידה וקיימת, בד"כ מופיע בהתקנים יקרים, איך ניתן ליישם את ההעברה ובאילו אמצעים, בפלשים פשוטים יותר שלא כוללים תמיכה בTTL.

  • תומר אלמקייס הגב

   היי מוטי.
   את ההפעלה של הפלאשים מחוץ ניתן להפעיל בדרך פשוטה על ידי כך שתגדיר את הפלאש החיצוני על מצב Slave. כאשר הוא על מצב סלייב – כל פלאש אחר שיעבוד בסביבה יפעיל אותו. כך שאתה שאתה יכול להפעיל את הפלאש הקטן של המצלמה והוא יפעיל את הפלאש החיצוני. כאשר אתה עושה את זה, תוודא שהפלאש של המצלמה נמצא על עוצמה נמוכה כדי שהוא רק יפעיל את הפלאש החיצוני ולא ישפיע על התמונה.
   הדרך המקצועית יותר היא להשתמש במשדרים/מקלטים. אחד יושב על המצלמה והשני מחובר לפלאש. ככה הם משדרים אחד לשני ע"י תדרי רדיו.
   שיהיה בהצלחה.

 19. רפאל הגב

  למי שלא יודע עדיין מה לעשות עם פלאש מחוץ למצלמה אני ממליץ לעבוד איתה בתור התחלה על המצלמה כשהראש מוסט כמו שתומר אמר לתקרה או קיר צדדי לבן וכמובן בשילוב עם רפלקטורים שמשדרגים את התאורה כאילו היה הפלאש מחוץ למצלמה.כמובן שמחוץ למצלמה נותן הרבה יותר גמישות ופחות כובד לצלם לסחוב

 20. רפאל הגב

  ממליץ בחום למי שעדיין לא בטוח איך להשתמש בפלאש מחוץ למצלמה שיעבוד איתו בהתחלה על המצלמה ויקפיץ מתקרות או קירות לבנים כמו שתומר הזכיר כאן וכמובן מרפלקטורים שהם חובה לכל צלם ונותנים ערך מוסף לתאורה שלכם.כמובן שפלאש מחוץ למצלמה נותן הרבה יותר גמישות ונוחות עבודה וגם פחות עומס פיזי לצלם שצריך להיסחב עם פלאש ומצלמה ביחד ותאמינו לי אחרי שעה של צילום זה מפיל אותך אבל כאימון התחלתי זה מצויין

 21. ליהי הגב

  פוסט נהדר, תודה רבה 🙂

 22. שרון הגב

  שכחת לציין שעבור צילום במהירות סינכרון גבוהה (HSS), אם רוצים להשתמש בפלאש מחוץ למצלמה (off camera) צריך גם משדר מתאים (ולא זול) וצריך שהמצלמה תתמוך באפשרות הזו. ופלאש שמותאם לכך.
  בכלל לא זכור לי שציינת את הצורך במשדר בכל שימוש מחוץ למצלמה. ולוודא עניין תאימות בין הגדג'טים.

  • רפאל הגב

   שרון זה לא בהכרח נכון ליונגנואו יש משדרים זולים ממש אמינים וזולים ובאיכות חומרים טובה מאד.זוג משדרים(כשהאחד משדר ושולט מהמצלמה והשני מחובר לפלאש דרך חיבור הנעל) עולים 75 דולר באמאזון ואפילו קצת זולים יותר באלי אקספרס.בנוסף יש גם פלאשים של צד שלישי זולים שמכילים בתוכם את כל הפיצ'רים של פלאש יקרים מהיצרן המקורי של קאנון וניקון כולל hss וכולל פלאש אחורי, אחד כזה שמאוד שאני מחזיק בו וממליץ עליו בחום הוא v 860 של godox אחלה פלאש והיחיד שבא עם סוללה נטענת שמחזיקה עד 600 הבזקות במלוא העוצמה ועם זמן טעינה של הפלאש של שנייה וחצי במלוא העוצמה שזה מדהים ולא קיים אפילו בפלאשים יוקרתיים מה שנותן לך אפשרות לצלם במהירות מבלי לדאוג לזמני טעינה

  • תומר אלמקייס הגב

   היי שרון.
   תודה רבה על תגובתך.
   הפוסט הנוכחי בא לדבר על טעויות שעושים פלאש.
   כדי לדעת איך לעבוד עם פלאש ברמה הטכנית, אני נתתי קישור לפוסט בנושא. מדביק לך אותו גם כאן: https://photoschool.co.il/flash-photography-guide/
   שיהיה המון המון בהצלחה וחג שמח.

 23. גלעד הגב

  תומר, תודה רבה על המדריכים. הם נהדרים, בהירים, פשוטים ומפורטים.

  אני אשמח מאוד שתוסיף גם מדריך לצילום שחור לבן.
  אילו תמונות כדאי להמיר לש"ל?
  איך בוחרים את גווני האפור האופטימליים?
  על מה חשוב להקפיד? וכו'.

  ושוב תודה רבה!

  • תומר אלמקייס הגב

   היי גלעד.
   בכיף גדול.
   תודה רבה על הרעיון. אכניס את זה לרשימת הפוסטים העתידיים.
   שיהיה חג שמח 🙂

 24. רוני הגב

  ריענון נהדר לשימוש בפלאש…
  כתבת כהרגלך תמציתי ורהוט…
  תענוג לעקוב אחריך.

 25. ניר הגב

  תודה על הפוסטים המושקעים שלך .יש לי פלאש שיכול לתת מלבד הבזקות גם אופציה של תאורה קבועה האם האופציה הזאת טובה רק לצילום וידאו?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, ניר. בכיף גדול.
   זה מאוד תלוי בעוצמת התאורה. בדרך כלל היא נועדת לעזרה עם פוקוס בתנאי תאורה לקויים או לעזרה בצילום וידאו.

 26. ג'ו הגב

  יש לי שאלה בנוגע לציוד ספציפי ופחות קשורה לפוסט אבל אולי בכל זאת תוכל לעזור לי.
  בקשר לYN622C של YONGNUO הטריגרים E-TTL אני לא מצליח לעבוד בהם במצב ידני אלא רק במצב E-TTL האם זה כל מה שהם יודעים לעשות או שיש דרך גם לעבוד איתם במצב ידני?
  ושאלה נוספת כשאני מחבר את הטריגרים ומנסה לשלוט עליהם דרך התפריט של המצלמה, המצלמה נותנת לי אופציה רק לשלוט על כולם ביחד ולא לכוון כל אחד מהם בנפרד. ניסיתי גם עם טריגרים אחרים וזה לא עבד דרך המצלמה (הייתי חייב לכוון כל פלאש בנפרד מהפלאש עצמו)
  תודה מראש ג'ו

 27. תומר אלמקייס הגב

  מוזר לי לשמוע על כזה דבר. משדר שתומך ב-TTL, מן הסתם שהוא תומך גם במצב ידני. יכול להיות שזו בעיה אחרת או משהו שלא מוגדר נכון בפלאש.
  בנוגע לשליטה מהמצלמה, אין לי ניסיון עם זה בכלל ככה שאני לא רוצה להטעות אותך בתשובה לא נכונה. תנסה להתייעץ בפורום טכני כלשהו. אני בטוח שיהיה מי שייתן לך את המענה 🙂

 28. משה כהן הגב

  כמו תמיד כתבה /מדריך מעניין וחשוב המועבר ע"י בצורה הטובה ביותר. מצפה בקוצר רוח לכל מדריך חדש שהינך מפרסם. תודה רבה !!!!!!!

 29. חנן גלסולקר הגב

  היי תומר,
  כהרגלך בקודש מאמר פשוט מושלם.
  כיף לגלות שחלק מהדברים שאני עושה רשומים פה.
  במשך די הרבה זמן הייתי משתמש בדיפיוזר על גבי הפלאש , לאחרונה הפסקתי להשתמש בו וכיף גדול לגלות שעשיתי נכון.
  גם התמונות יוצאות טוב יותר ללא הדיפיוזר.
  תודה רבה על שיעור נוסף בתחום הכי מעניין בעולם!!!
  מחכה כבר למאמר הבא ???

 30. רוני הגב

  היי תומר,
  בהחלט נהנה ומחכים ממאמריך,שאלה :בצילום אירוע ובהנחה שלא ניתן להשתמש ב"הקפצה" האם יש לך רעיון איך להפחית החזרים ממשקפיים? (מצלם בד"כ עם פלאש יונגנו וגארי פונג עליו)
  תודה

  • תומר אלמקייס הגב

   היי רוני.
   תודה רבה 🙂
   בצילום עם פלאש ישיר יש הבזקים ולכן הפתרון הוא להרכין מעט את ראש המצולם.

 31. הדס הגב

  שלום תומר,
  אין לי עדיין פלאש ומעוניינת לקנות עכשיו,
  על מה אתה ממליץ?
  תודה

 32. צחי משיח הגב

  לגבי פלאש של חברות שונות מהמצלמה: בגדול אתה צודק אלא ש… פלאש גודוקס שהייתי מרוצה ממנו מאוד, לא תואם למצלמה האחרונה שלי Canon 5D Mark IV. אז צריך גם לקחת דברים כאלה בחשבון. לשמחתי אם מפעיל אותו דרך שלטים אלחוטיים אין שום בעיה (פרט לעוד ציוד ומשקל בתיק).

  • תומר אלמקייס הגב

   היי צחי.
   יתכן מאוד שקנית פלאש של גודוקס המיועד להיות על מצלמת ניקון או יצרנית אחרת..
   כשאתה קונה פלאש של יצרני צד שלישי, אתה פשוט צריך לוודא שהוא מותאם למצלמה שלך.
   בהצלחה 🙂

 33. זרח אהרון הגב

  איך אפשר לעבור את מהירות הסינכרון כשמישתמשים עם טריגר, שהפלאש על המצלמה אין בעיה אבל כשהוא מחובר על הטריגר החיישן לא נחסף במלואו ונוצר פס שחור למטה מה שלא מאםשר לי לעבוד איתו בשעות היום

 34. הלל הגב

  היי תומר
  מה אתה אומר על RING FLASH? ממליץ? (לצילומי מאקרו כמובן).
  אני גם מכיר צלמי מאקרו שמצלמים עם פלש על המצלמה באור יום (לא בהכרך RING FLASH) ויוצא להם תמונות מצוינות, במאקרו הפלש משפיע שונה?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי הילל.
   רינג פלאש בהחלט מומלץ אך לא צריך להשתמש בו כל הזמן, כמו בכל דבר.
   הייחודיות שלו זה שהאור מגיע בדיוק מאותו כיוון של העדשה ובכך התאורה מתקבלת ללא צללים כלל.

 35. בצלאל הגב

  תומר!
  אני כבר זמן רב משתמש בפלש sb910. האם הפלש sb26 יכול להיות שימושי ומעשי למה שתיארת בפוסט שהעלת לגבי שימוש נכון בפלש?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, בצלאל.
   SB-26 אולי חלש יותר מפלאשים אחרים, אבל הוא בהחלט יכול להיות שימושי לגמרי.
   בהצלחה.

 36. יניב לוי הגב

  הי תומר
  פוסט מעניין מאוד !!
  נניח שאני מצלם בחוץ את הילד שלי בערב/לילה ואין תאורה חזקה ברחוב ומן הסתם תקרה בצבע לבן שיכולה להחזיר את האור ,כיצד אפשר לצלם עם פלאש ?ניסית להעלות iso אבל בשלב מסויים התמונה מגורענות מידי ..

  • תומר אלמקייס הגב

   תודה רבה, יניב.
   כשאתה עובד עם פלאש, פשוט תשלוט בעצמות שלו.. ואם יש תקרה לבנה, אז תקפיץ אותו מהתקרה. זאת אומרת שהפלאש יהיה מכוון לתקרה והאור יחזור משם כשהוא רך ומפוזר יותר.

 37. אלקנה הגב

  היי
  בוקר טוב,ו
  אין כמו לתרגל את הנאמר ישר במקום. אז ראשית השתכנעתי שהדפיוזר מיותר.
  עכשיו רק צריך ללמוד איך לנצל את המבזק בצורה הטובה ביותר.
  המבזק הוא Canon Speedliteb430EX
  אז אני מחכה לקורס.

 38. נעמי הגב

  היי תומר
  תודה על הפוסט
  כמו תמיד, מוסיף ידע ומחכים:)
  ממש פינוק להיכנס לכאן 🙂

  יש לי שאלה
  אני עם מצלמה קנון 6D ועדשה 50 או 85
  שאני מצלמת עם פלאש מוקפץ (גודוקס 860 II) יש לי הרבה בריחות פוקוס
  גם שזה מחובר עם רדיוסלייב וגם שהפלאש על המצלמה.
  זה באג שלי במצלמה או טעות בצילום?
  תודה רבה !!

 39. רננה הגב

  היי תומר,
  הפוסט עזר ממש והיה מעולה!! תודה.
  יש לי שאלה: אני מצלמת באולם שהתקרה שלו גבוהה, האם גם שם הקפצה היא רלוונטית? ואם לא אז איך להשתמש בפלאש נכון בצורה שהתמונה לא תצא שטוחה, אבל תצא מוארת מספיק?
  תודה רבה!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
Send this to a friend