לחצן הפוקוס האחורי במצלמה שיעשה לכם חיים קלים יותר

אפשרי לומר ש"חצי לחיצה" היא אחת מאותן אמיתות בלתי מעורערות של החיים. ככה לימדו אותנו מינקות, וככה זה נשאר אצל רובנו. אני מתכוון לכך שלימדו אותנו שלחיצה על כפתור הצילום עד אמצע הדרך תמקד את העדשה לנושא שלנו, ואז נוכל לצלם כאשר הנושא בפוקוס.

אין ספק שזו המצאה מדהימה וגאונית -ויש המון המון כבוד אליה- אבל זו לא הדרך היחידה לעשות פוקוס במצלמת DSLR. ולא, זו גם לא הדרך הטובה ביותר לעשות פוקוס במצלמת DSLR.

תירגעו, אני לא בא לומר לכם שאתם עושים משהו לא בסדר או משהו לא נכון. אני פשוט רוצה שתדעו ש"חצי לחיצה" זו לא האופציה היחידה שלנו לבצע פוקוס. 

מהו לחצן פוקוס אחורי ולמה הוא נועד?

לחצן הפוקוס האחורי (Back Button Focus) הוא בעצם כפתור בגב המצלמה (נמצא באזור שמתאים ללחיצה על ידי האגודל) שעוזר לנו להשתמש בשיטת פוקוס שמנתקת אותנו מכפתור הצילום ומאפשרת לו לעשות את מה שהוא באמת יודע לעשות (אתם יודעים, שחרור התריס).

לחצן הפוקוס האחורי נוצר על מנת להביא לנו יותר שליטה במערכת הצילום שלנו. בעצם, על ידי השימוש בו אנחנו נוכל להתמקד על הנושא שלנו ולאפשר לכפתור הצילום לעשות את הדבר שהוא הכי טוב בו, שזה בעצם צילום התמונה.

מעולה. אז למה שאנחנו נרצה להשתמש בו?

לחצן הפוקוס האחורי עושה עבודת התמקדות פשוטה, מדויקת ויעילה יותר. כאשר אתם מסירים את פעולת הפוקוס מכפתור הצילום שלכם, אתם משאירים אותו לעשות את התפקיד הראשוני והאמיתי שלו: שחרור התריס וצילום התמונה.

כאשר לכפתור הצילום שלנו יש את התפקיד הכפול של פוקוס + צילום, התיאום בין שני הדברים האלה יכול להיות קשה, וזו הסיבה לחשיבותו של כפתור הצילום האחורי.

בואו נמשיך, אסביר לכם את זה יותר לעומק.

פוקוס אוטומטי עובד קצת אחרת בהתאם לסוג/דגם המצלמה שלכם, אבל בואו ניקח לדוגמא את שיטת הפוקוס הפופולארית שנקראת בניקון Single AF, ובקנון One Shot. במצב זה, אתם בעצם נועלים את הפוקוס, כך שהוא נשאר במקום ללא שום שינוי עד פעולת הפוקוס הבאה. כאשר אתם מפקסים בשיטת "חצי לחיצה" על כפתור הצילום, אתם יכולים לצלם תמונה אחת בלבד או רצף של תמונות (אם אתם נמצאים על מצב צילום רציף). ברגע שהרמתם את האצבע מלחצן הצילום, אתם תצטרכו לפקס מחדש כדי לצלם תמונה נוספת. וזה אומר שאתם תצטרכו גם לבנות את הקומפוזיציה מחדש..

לעומת זאת, אם אתם תשתמשו בכפתור קביעת הפוקוס האחורי, אתם לא תצטרכו לחדש את הפוקוס ואת הקומפוזיציה בכל תמונה. אתם תוכלו לפקס פעם אחת, וכל עוד שהאגודל שלכם לוחצת על הכפתור – אתם תוכלו לצלם כמה תמונות שתרצו ומתי שתרצו.

כאשר אתם מסירים את פעולת הפוקוס מכפתור הצילום שלכם, אין שום סכנה שנקודת הפוקוס תשתנה רק בגלל שלחצתם על הכפתור הזה. הדבר הזה הולך לשפר לכם את תזמון הצילום שלכם ולהפוך את החיים שלכם ליפים יותר.

השימוש בלחצן הפוקוס האחורי מתאים לכל סוגי הצילום אך מתאים במיוחד לצילמי עיתונות, ספורט, אירועים, ילדים, או כל נושא אחר שמצריך מאיתנו לתפוס רגעים מסוימים.
לדוגמא, אם הנושא שלכם עושה משהו מעניין, ואתם יודעים שזה הולך להימשך לשבריר שנייה, אתם ממש לא רוצים לחכות עד שהמצלמה תוכל לפקס מחדש, כי עד שזה יקרה – אתם עלולים לפספס את הרגע. אם הפוקוס שלכם נעול באמצעות כפתור הפוקוס האחורי, אתם יכולים פשוט לצלם את התמונה מבלי הצורך לפקס מחדש. האפשרות הפחות טובה (ואולי גם המוכרת יותר) היא פשוט לחכות עם האצבע ב"חצי לחיצה" ולחכות שמשהו יקרה.

b
צילום: תומר אלמקייס

ישנן מצלמות שבהן מערכת הפוקוס בנויה כך שהמצלמה תמיד תחפש פוקוס איפה שנקודת הפוקוס נמצאת. זו אינה בעיה גדולה כל עוד הנושא נמצא תחת נקודת הפוקוס ולא זז ממנה, אבל ברגע שהנושא זז – המצלמה תבצע פוקוס מחדש על אובייקט אחר שנמצא מאחורי הנושא שלכם. לדוגמא: נניח שהחלטתם לצלם צמח כלשהו. אתם יכולים לפקס עליו, אבל אתם כל כך קרובים אליו שקשה לכם לשמור על נקודת המיקוד בדיוק איפה שאתם רוצים אותה. אם הנושא שלכם זז מספיק כדי לחמוק מנקודת הפוקוס, מערכת הפוקוס תחפש פוקוס מחדש ותתמקד על אובייקט אחר, ושוב בחזרה אל הצמח כאשר הוא יחזור למיקום של נקודת הפוקוס. אז אולי ניתן להאשים את משב הרוח הקלה שהזיזה את הצמח ממקומו וגרמה למצלמה לחשוב ששיניתם את הדעה בנוגע לנושא שלכם, אבל התוצאה תהיה בכל מקרה פוקוס שמשחק בין אובייקטים שונים ומעצבן אתכם. במצב כזה יהיה לכם קשה לצלם תמונה אחת נורמאלית כי מנוע הפוקוס לא יפסיק לנוע הלוך ושוב בין הנושא האמיתי שלכם לבין מה שמאחוריו או מלפניו, ואתם לא ממש תוכלו לעצור את זה מלקרות.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

גם כאן, אם אתם משתמשים בכפתור הפוקוס האחורי, אתם תוכלו פשוט ללחוץ עליו פעם אחת כדי לנעול את הפוקוס על הנושא שלכם עד לפעם הבאה שתרצו לפקס מחדש. עכשיו המצלמה שלכם תפסיק לחפש פוקוס כל הזמן, ותישאר נעולה על הנושא שלכם כך שאתם תוכלו לצלם סדרה של תמונות מבלי הצורך לבצע פוקוס מחדש בכל תמונה (כל עוד הנושא נמצא באותו מישור מוקד, כמובן) ומבלי הצורך לצלם רצף של תמונות שווא.

כיצד להשתמש בכפתור הפוקוס האחורי?

טוב, זה נורא תלוי בדגם המצלמה שלכם. במצלמות קנון וניקון מתקדמות ישנו כפתור פוקוס אחורי, אותו תוכלו למצוא בגב המצלמה תחת השם AF-ON, והוא נמצא במקום המיועד לאגודל שלכם.

a

אם לא מצאתם כפתור כזה במצלמה שלכם, אתם תוכלו לתכנת כפתור כזה באמצעות תפריט המצלמה שלכם. פשוט תצטרכו להגדיר את כפתור AF-L/AE-L שישמש ככפתור AF-ON.

במצלמות Canon – תחפשו בתפריט המצלמה שלכם את האופציה AE Lock button/Shutter.

במצלמות Nikon – תחפשו בתפריט המצלמה שלכם (זה עם הציור של העיפרון) את האופציה Assign AE-L/AF-L button.

העניין של תכנות הכפתורים עשוי להשתנות מיצרן ליצרן, ולכן אם אתם לא מוצאים אותו אז פשוט תחפשו בספר הוראות ההפעלה של המצלמה שלכם.

אם יש לכם כבר כפתור AF-ON במצלמה שלכם, תצטרכו לעשות דבר מה על מנת שתוכלו להשתמש בו ביתר יעילות. ברוב המצלמות, ברירת המחדל של המצלמה היא שכפתור הצילום יבצע גם את הפוקוס, אבל זה לא ממש הולך לעזור לכם אם אתם ממילא רוצים להשתמש בכפתור הפוקוס האחורי. מה שאתם באמת רוצים זה לקחת את השליטה לידיים שלכם ולנתק את הפוקוס לחלוטין מכפתור הצילום. גם את זה אתם תצטרכו לעשות דרך תפריט המצלמה שלכם, ולמען האמת זו הדרך הטובה, היעילה והמהירה ביותר כדי להתרגל לצלם בשיטה הזו. ובאמת, זה כל כך פשוט ברגע שאתם מתרגלים לזה, וזה גם יכול לקרות די מהר אם אתם תתמידו מעט.

אז למקרה שעדיין לא השתכנעתם…

ישנם לא מעט מצבים שהמצלמה שלכם לא תצליח למצוא פוקוס מסיבה כזו או אחרת, ואתם כנראה תמצאו את עצמכם עוברים ממצב פוקוס אוטומטי למצב פוקוס ידני. זה יכול לקרות באזורים חשוכים, בסצנות עם ניגודיות נמוכה, או כאשר אתם מצלמים דרך זכוכית.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

בתנאים רגילים, אתם יכולים לבצע פוקוס ידני דרך טבעת הפוקוס של העדשה, אבל אם לא הזזתם את הכפתור הקטן של העדשה מ-AF ל-M, אתם עבדתם לחינם כי לחיצה על כפתור הצילום תחפש פוקוס מחדש ותהרוס לכם את כל מה שבניתם. ואם הייתם חכמים והעברתם את הכפתור ל-M אז יש מצב שתשכחו אותו על M ואחרי זה לא תבינו למה אתם בלי פוקוס..

בשימוש בכפתור הפוקוס האחורי, אתם לא תצטרכו כלל לשנות את המתג שעל העדשה מכיוון שכפתור הצילום אינו שולט לכם עוד על הפוקוס האוטומטי של המצלמה שלכם. לכן, למרות שאתם לא משתמשים בכפתור הפוקוס כאשר אתם משתמשים בפוקוס ידני, אתם פשוט מונעים מכפתור הצילום להשתלט לכם על הפוקוס, ולהתמקד על הנושא שלכם ביתר יעילות.

ואם לא די בכך, הנה לכם סיבה הגיונית נוספת לשימוש בכפתור הפוקוס האחורי: כל העניין של חצי לחיצה יכול להעיק עליכם קצת לפעמים, כשאתם לוחצים חצי לחיצה ופשוט מחכים שמשהו יקרה כדי לצלם את התמונה שלכם. אבל מה קורה אם האצבע שלכם מחליקה מכפתור הצילום? עכשיו אתם צריכים להתחיל את הכל שוב מההתחלה.. או מה דעתם על זה שאתם לוחצים על כפתור הצילום חזק יותר ממה שצריך ואתם בסופו של דבר מצלמים תמונה לפני שאתם מוכנים, כאשר אתם בעיצומה של בניית קומפוזיציה?

רגע, עדיין לא סיימתי. יש סיבה נוספת שמצדיקה את המעבר לשימוש בכפתור הפוקוס האחורי, וזה כאשר אתם מצלמים על מצב פוקוס עוקב. במצב פוקוס עוקב, אם אתם משתמשים בכפתור הצילום כדי לבצע פוקוס, אתם תמצאו את עצמכם שוב ושוב מבצעים פוקוס מחדש.. וזה בגלל שאחרי הצילום תצטרכו להרים את האצבע (או לצלם רצף של תמונות). ברגע שאתם תרימו את האצבע, אתם תצטרכו לבצע פוקוס מחדש ושוב לבנות את הקומפוזיציה, וזה פשוט לא נח כי כל מה שאתם רוצים בסך הכל זה לעקוב אחרי הנושא שלכם ולתפוס רגעים תוך כדי המעקב. אם תשתמשו בכפתור הפוקוס האחורי, אתם פשוט תוכלו להמשיך לעקוב עם הפוקוס אחרי הנושא שלכם, לשמור על הקומפוזיציה שאתם רוצים ולצלם רק כשדברים מעניינים קורים.

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

סיכום

אני באמת לא רוצה להבטיח לכם שאם תתחילו כבר היום להשתמש בכפתור הפוקוס האחורי אז החיים שלכם ישתנו ללא היכר באופן מיידי. כמו כל שינוי בחיים – צריך להתרגל לזה, ובזמן הקרוב זה הולך להיות מתסכל קצת מכיוון שהאצבע שלכם מתוכנתת לעבוד כך שהיא קודם כל מבצעת חצי לחיצה ואחרי זה ממשיכה את הלחיצה עד הסוף כדי לצלם תמונה, אז אתם פשוט תצטרכו ללמד את היד שלכם להתרגל למשהו חדש. אני התרגלתי לעניין הזה די מהר אבל זה יכול להשתנות מאדם לאדם. דמיינו רגע שכבר 5 שנים אתם משתמשים בארון מסוים כדי לשים בו איזשהו חפץ, ויום אחד החלטתם לשנות את המיקום של אותו חפץ לארון אחר. אתם עלולים למצוא את עצמכם בחודשים הקרובים ניגשים בכל פעם לארון הישן כדי לקחת את אותו החפץ, כי זה מה שאתם רגילים לעשות באופן אוטומטי.

בדיוק אותו הדבר גם כאן. שימוש בכפתור הפוקוס האחורי זה עניין שדורש זמן הסתגלות, ולכן אני ממליץ מאוד לנטרל את כפתור הצילום מהפוקוס. זה יקצר לכם משמעותית את זמן ההסתגלות.

אז בבקשה, אל תהיו מתוסכלים בשעה הראשונה ואל תתייאשו ותחזרו מיד לעבוד בשיטה הישנה. אין ספק שקשה לעשות מהפך ממשהו שאתם רגילים אליו למשהו חדש, ויכול להיות שזה גם יגרום לכם לפספס כמה תמונות בדרך, אבל החדשות הטובות הן שאחרי כמה ימים המח שלכם כבר יתחיל לתכנת מחדש את האצבעות שלכם ואז אתם תוכלו להבין את גודל השינוי שעשיתם ולשאול את עצמכם למה לא השתמשתם בזה עד היום..

אם הפוסט הזה חידש לכם משהו, אם הוא גרם לכם להשתמש בכפתור הפוקוס האחורי, ו/או אם הוא שינה לכם משהו בתפיסה, אז תשתפו אותי בתגובות שלכם.. אשמח מאוד לדעת מזה. בנוסף, אתם מוזמנים לשתף את הפוסט בכיף על ידי לחיצה על אחד מכפתורי השיתוף המופיעים כאן.

אז תודה שהייתם איתי גם היום, מחכה לתגובות שלכם, כמו תמיד 🙂

תומר אלמקייס
94 תגובות
 1. שאול ברקאי הגב

  מכל מלמדי השכלתי.עוקב ולומד ,נהנה מכל פוסט,תבורך

 2. מיכל אופנהיימר הגב

  מאמר חשוב . בהחלט חידש לי .תודה רבה על שאתה מאיר את עינינו .

 3. סופיה הגב

  טוב לדעת. תודה 🙂

 4. זמיר הגב

  חחחח שאלתי את עצמי מתי יעלה הנושא הזה. היה צפוי. מרענן ומוסיף

 5. ציפי דורי הגב

  תודה על החידוש!

 6. רעות הגב

  תודה רבה
  נהנית ולומדת מכל פוסט שלך
  שומרת אותם המועדפים 🙂

 7. משה כהן הגב

  מדליק…..אני רץ לנסות . רק אם מישהו יכול להגיד לי איך מנתקים בהגדרות את ה – AF
  מלחצן הצילום . יש לי קנון D5 מארק 3.
  תודה מראש.

 8. ג'ו הגב

  מעולה !! תודה רבה שמחתי ללמוד ממך עוד משהו חדש

 9. Oriel הגב

  בחלק האחרון ממש פגעת במילים הנכונות והשתכנעתי ! מצוין !

 10. ניסן לב-רן הגב

  אפילו אחרי הרבה מאוד שנות צילום ואולי בגללן, די לא קל להסתגל לשימוש בכפתור הפיקוס האחורי אבל מאוד משתלם. אני עשיתי את התפנית כשהחלפתי מצלמה וממילא נאלצתי להסתגל לתנוחת אצבעות שונה… הטיפ הזה שווה התנסות ותרגול.

 11. עידו הגב

  היי תומר, כתבה נהדרת, הסברת משהו שלקח לי הרבה זמן להבין דרך סרטונים בשפות זרות.
  שאלה קצת אחרת שעלתה בראשי בזמן האחרון,
  תמיד אומרים לנו לשלוט בכל המצלמנ באופן ידני(כי המצלמה לא תמיד תדע לעשות מה שהמוח רוצה), אך אני מוצא את עצמי מתעסק בהמון פרמטרים בין כל תמונה.
  תוכל אולי לתת איזה מדרג של תנאים כדאי להתאים לפני סשן צילומים ולהשאירו קבוע לאותו סשן, ובאיזה פרמטרים כדאי להתעסק ממש בין תמונה לתמונה?
  ברור לי שכדאי להגיע למצב שאתה שולט בהכל, אבל לשנות גם את הwb וגם בצמצם וגם במהירות תריס וגם באיזו וגם בפוקוס וגם וגם.. נשמע לי עבודה איטית ומסורבלת בין תמונה לתמונה.
  בנוסף, איך היית ממליץ להתאמן על העניין? (ממש תרגיל, מעבר ללצאת החוצה ולצלם).
  ו.. שאלה אחרונה, בבחירת האיזו של התמונה, עד כה עשיתי את זה די על " עיוור", כלומר, אמרתי " פה חשוך" אז העלתי לאיזו כזה וכזה.
  הבעיה היא שבבחירת האיזו המדדית אור נעלמת, אז להמשיך על פי תחושה?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי עידו. תודה רבה, לפני הכל 🙂
   אין ספק ששליטה ידנית בכל הפרמטרים של המצלמה זה הדבר הכי טוב.. אבל לא חייב על ההתחלה להיכנס אל תוך המים העמוקים. תתחיל מזה שתעבוד על מצב עדיפות צמצם או עדיפות תריס. ברגע שאתה מבין את מה שאתה עושה אז תתקדם לשלב הבא.
   לגבי WB זה נושא שפשוט להבין אותו.. אתה מוזמן לקרוא על זה כאן: https://photoschool.co.il/white-balance/

   לצערי, לא אוכל לתת לך פרמטרים שיישארו קבועים לסצנות מסוימות, כי אין כאלה.. זה משתנה מסשן לסשן.

   לגבי האיזו – אתה צריך להבין כל דבר שאתה עושה. אם אתה עושה משהו מבלי להבין אותו אז אתה לא לומר מזה.. מציע לך לקרוא את הפוסט שמדבר על השילוש הקדוש. הוא יעזור לך להבין את הנושא הזה טוב יותר.
   https://photoschool.co.il/photographers-trinity/
   בהצלחה 🙂

 12. אבי פולמן הגב

  תודה לך על ההערה והארה!
  לי יש ניקון D7100,לא ברור לי מה לעשות לאחר שמצאתי בתפריט את האפצייה המבוקשת,מה הלאה?
  תודה!

  • תומר אלמקייס הגב

   היי אבי. בכיף גדול…
   אחרי שמצאת את האופציה, פשוט תצלם כשאתה מבצע פוקוס עם הכפתור האחורי.

 13. חנן גלסולקר הגב

  אמרו כבר לפני אך בכל אומר… כיף ללמוד ממך.
  זה לא מובן מאליו, הכלים שאתה נותן פשוט עושים את החיים קלים יותר
  תודה
  כבר מחכה לפוסט הבא

 14. ד"ר אריה שרון הגב

  פוקוס = מיקוד
  לפקס = למקד
  להתפקס = להתמקד
  מה עם העברית מה ?

 15. תמי הגב

  תודה על המאמר. האם עדיף שהכפתור יהיה על לחיצה on/off?
  או על האפשרות ללחוץ ולעזוב?
  מצלמה פוגי xt1
  תודה תמי

 16. אברהם הגב

  … תומר, האם המעבר ללחצן af-on מבטל את פעולת הלחצן הקידמי ?…

 17. אברהם הגב

  עדיין לא מצאתי אותו בתפריט קנון 5D מרק III …

 18. מאיר לוי הגב

  שלום. לא בדיוק ברור לי האם כאשר משתמשים בכפתור af-on הכפתור אמור להיות לחוץ כל הזמן או שלחיצה אחת מספקת על מנת לשמור את הפוקוס קבוע ?

 19. עמוס כהן הגב

  חידשת לי משהו שלא ידעתי בכלל ,הרגע ניסיתי את הרעיון הבנתי. ורק שאלה מעכשיו לא משנה על איזה מצב נמצא כפתור הפוקוס במצלמה?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי עמוס.
   כפתור הפוקוס לא נמצא במצב.. מה שנמצא במצב זה מערכת הפוקוס..
   הכפתור האחורי תקף לכל מצבי הפוקוס, בדיוק כמו הכפתור ה"רגיל".

 20. Alon Kahana הגב

  הופץ הדף פייסבוק שלי.
  "איך לא ראיתי/ידעתי/ניסיתי ?!
  טוב שיש Tomer L. Makiyes .
  מודה ולומד, תוך התענוג מכל פוסט שלך."

 21. עדי הגב

  אם כבר…
  כפתור הפוקוס האחורי בעצם משמש כדי
  "לדגום״ נקודה ואז לזוז ולצלם עם אותה דגימה.
  כלומר אם תרצה לצלם אובייקט שיש בו חצי צל חצי אור תוכל ״לדגום״ את הנקודה הרצויה ( אור או חושך ) על ידי לחיצה על הכפתור האחורי , להמשיך בלחיצה , להזיז את העדשה לאזור אחר ולצלם , הצילום יעשה ע״פ הפרמטרים שנילקחו בדגימה הראשונית.
  אחד מהפרמטרים זה גם הפוקוס שעליו דברת , אבל בנוסף יש כם מצמצם ומהירות שנישארים קבועים כל עוד ממשיכים ללחוץ על הכפתור.

  בהצלחה

  • תומר אלמקייס הגב

   היי עדי. מה שהזכרת זה קשור לכפתור AE-L ולא לכפתור AF-ON וזה קשור למדידת אור ולא לפוקוס.. אתה יכול להגדיר את הכפתור שיעשה את מה שאמרת אבל זה תופס רק מצב אוטומטי או חצי אוטומטי.. במצב ידני אין דבר כזה נעילת חשיפה.. כמו כן אתה יכול להגדיר את הכפתור שיעשה גם (או רק) דברים אחרים בהתאם לנוחיות שלך.
   בהצלחה.

 22. יאיר ברקאי הגב

  תודה רבה הפוסטים שלך ממש מלמדים ועוזרים לי!

 23. אבי נאבי הגב

  תודה תומר יקר
  כל טיפ שלך מפנה את החשיבה מ"איך לצלם" ל"מה לצלם".
  תודה רבה ושנה טובה

 24. שניאל הגב

  תומר תודה רבה על הפוסט.
  ליד כפתור הפוקוס האחורי נימצא כפתור קריאת אור. מכיוון שיש לי אגודל אחד ניראה לי יותר חשוב להשתמש בכפתור קריאת אור כי הדיפולט הוא קריאה ממקכז המסך (או כל התחכמות אחרת של המצלמה).

  מה אתה חושב?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי שניאל.
   אם אתה מצלם על מצב חצי אוטומט אז מה שאתה אומר הוא עדיף..
   במצב ידני אין חשיבות לכפתור של נעילת מדידת האור ולכן האגודל שלך תהיה פנויה לפוקוס.
   בנוסף לכך – אתה יכול להגדיר את הכפתור שגם יעשה פוקוס וגם ינעל את החשיפה.
   שיהיה בהצלחה 🙂

 25. צפריר הגב

  תודה על המאמר המלמד. ומה לגבי השימוש בכפתור הנוסף ליד AF-L בניקון ה EF-l AF-L למה הוא משמש ?

 26. נועם הגב

  היי, יש לי קאנון d650, מצאתי את הכפתור פוקוס אחורי (נראה לי), אבל אני לא מוצאת איפה אני מנתקת את הפוקוס מכפתור הצילום. התפריט שלי באנגלית – אתה יודע אולי מה אני אמורה לחפש בדיוק?

  תודה

 27. גלעד אלישיב הגב

  ,היי תומר!
  תוסיף בבקשה ICON שיאפשר הדפסה של המאמרים.
  תודה

 28. עתליה ניצן הגב

  בדקתי בספר של קנון 70D
  AF-ON ניתן לשימוש רק במצבי הצילום היצירתיים
  אני לא משתמשת בהם.
  מצלמת בדרך כלל במצב M

 29. הראל הגב

  פוסט ממש מעולה עזרת והוספת לי מאוד תודה רבה מאוד אוהב את הפוסטים שלך תמיד מוסיפים עוד ידע…

 30. רן הגב

  יש לי שאלה:
  אם אני מצלם באירוע ואני משתמש בכפתור האחורי ואני רוצה לצלם מישהו או כמה אנשים ואני עושה פוקוס ואז מזיז את המצלמה לקומפוזיציה שונה
  אז אני צריך ללחוץ פעם אחת על הכפתור או להחזיק?
  במילים אחרות כשאני לוחץ פעם אחת הפוקוס נעול וניתן להזיז את המצלמה, ולחיצה רקוכה בעצם משנה פוקוס עם תזוזת המצלמה? או יותר פשוט איך נועלים את הפוקוס?

 31. יעל הגב

  תודה תומר תמיד שמחה על השיעורים שלך 🙂

 32. שרון הגב

  המאמרים שלך מעולים, אחד אחד. לומד המון! אבל הפוקוס האחורי הוא בהחלט אחד הדברים שסידרו לי את החיים 🙂

 33. יפתח הגב

  תודה רבה! נשמע טוב, אנסה את זה.
  עד עכשיו השתמשתי בכפתור רק לנעילת פוקוס כדי שאוכל לצלם במצב פוקוס מתמשך, או לנעול את הפוקוס כשארצה בעזרת הכפתור בלי לעבור בין המצבים.
  לא ידעתי שהוא יכול גם ממש לפקס… זה יכול להיות הרבה יותר יעיל ופשוט – המצלמה על AF-C וכשאני רוצה לשנות קומפוזיציה אני פשוט עוזב את הכפתור…
  תודה!

 34. אילת הגב

  הי תומר,שאלה,האם עלי להשאיר את הכפתור לחוץ כל זמן הצילום?או לאחר הפיקוס לשחרר אותו ואז לבצע הצילום?

 35. אילת הגב

  תודה,אם כך אין צורך שתענה לי על אותה שאלה במייל ששלחתי.

 36. סמי חקיהו הגב

  לא משנה כמה זמן אתה מצלם, תמיד יש מקום ללמוד .
  לאחרונה שיניתי את ההגדרה במצלמה ל of-on ואכן שינוי הפוקוס ניכר היטב…
  תודה לך תומר.

 37. ישי הגב

  היי תומר, דבר ראשון תודה רבה על הפוסט!
  אני מנסה להפעיל את כפתור הפוקוס האחורי ולא מצליח. ואיך מבטלים את כפתור הפוקוס הרגיל?
  אני עם ניקון d750

  • תומר אלמקייס הגב

   בכיף, ישי.
   יש לך כפתור בגב המצלמה AE-L AF-L..
   תחפש אותו בהגדרות (Control) ותגדיר לו להיות לחצן פוקוס..

   כדי לבטל את לחצן הצילום מהפוקוס – תחפש אותו בהגדרות של הControl ותבטל לו את הפוקוס.
   בהצלחה.

 38. משה בטיט הגב

  תמיד נחמד ללמוד אפילו שחושבים שיודעים . לא יודעים כלום ישר כוח

 39. תומר אלמקייס הגב

  תודה רבה לך, משה 🙂

 40. מירב הגב

  שלום תומר. תודה על הטיפ החשוב אך משום מה ממש לא נוח לי לצלם כשהאגודל על הפוקוס האחורי.
  האם זה דורש התרגלות ארוכה ?
  ומה כשנותנים למישהו אחר לצלם במצלמה?

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, מירב.
   בכיף גדול 🙂
   זה דורש זמן הסתגלות לא ארוך במיוחד.
   ניתן להגדיר את המצלמה כך שגם כפתור הצילום וגם כפתור AF-ON ישמשו לפוקוס.
   כאשר תשתמשי בכפתור AF-ON, אז כפתור הצילום ינוטרל מפוקוס.

 41. דברת הגב

  תודה רבה על הלימוד.
  זה ממש חדש לי ולא בטוחה שהבנתי לגמרי .. אבל אנסה לשאול את מה שעלה לי.
  1. האם כדי לשמור על הפוקוס אני חייבת כל הזמן ללחוץ על הכפתור או שברגע שאני לוחצת הוא "שומר" את הפוקוס..?
  2. עוד לא לגמרי למדתי מהו 'פוקוס עוקב' אבל האם הפוקוס הזה הוא גם פוקוס עוקב או שאם הנושא מתקרב או מתרחק ממני נצטרך לפקס מחדש?
  תודה רבה!!

  • דברת הגב

   לי מצלמת קנון D1300 (אני ממש בתחילת דרכי 🙂 יש לי לחצן AF .. זה הכוונה לפוקוס אחורי? לפי החוברת הסבר ,אם הבנתי נכון, זה לחצן שקשור לפוקוס הידני או האוטומטי שעל העדשה..

   • תומר אלמקייס הגב

    היי, דברת 🙂
    בכיף גדול.
    אם הכפתור הזה נמצא בחלק האחורי של המצלמה והוא נקרא AF-ON, אז זה הכפתור שאת מחפשת.
    המונח AF מופיע לא מעט פעמים על המצלמה שלנו וגם על העדשה.
    כפתור הפוקוס האחורי נקרא: AF-ON.
    אם הוא לא קיים ויש לך כפתור שנקרא AE-L, AF-L, אז תוכלי להגדיר אותו להיות כפתור הפוקוס האחורי.

    לשאלות שלך:
    1. ממש כמו בחצי לחיצה.. כדי לשמור על פוקוס, האצבע צריכה ללחוץ על הכפתור..
    2. הכפתור משמש רק לביצוע פוקוס. פוקוס עוקב זו הגדרה שונה שצריך להגדיר במצלמה.
    הנה פוסט שיעזור לך בעניין:
    10 טכניקות שיעזרו לכם לצלם תמונות חדות
    בהצלחה ?

 42. nachuma הגב

  שלום תומר,
  לא אכביר במחמאות. אתה ממש טובע בהן. ואני מצטרפת לכל המהללים.
  שאלה בקשר לפוקוס אחורי.
  האם יש להחזיק עם הבוהן את הלחצן כל זמן שרוצים לצלם?
  בניקון שלי, תכנות הפוקוס האחורי נעשה דרך התכנית במצלמה.
  אם אני רוצה באותו זמן לשנות את החשיפה, שזה על אותו לחצן כמו הפוקוס האחורי?
  מה עושים? משנים את החשיפה ואז חוזרים ללחיצה של הפוקוס האחורי?
  בתודה לתשומת הלב
  נחומה

  • תומר אלמקייס הגב

   המון המון תודה, נחומה יקרה 🙂
   אם את מצלמת במצב חצי אוטומט ויש לך כפתור אחד מאחורה, אז הוא יכול לשמש לך גם כנעילת חשיפה וגם כפוקוס.
   אם את עובדת על M, אז תגדירי את הכפתור שיהיה רק כפתור פוקוס ולא יהיה לו קשר לנעילת חשיפה (שממילא לא קיימת במצב M).
   וכן.. את צריכה להחזיק את הכפתור לחוץ כל עוד את רוצה פוקוס.
   שיהיה המון המון בהצלחה.

 43. זמיר הגב

  אתה תותח. מסוגל להעביר ידע עשיר עם בהירות ניסוח לא נורמאלית שכל אחד יכול להבין.

 44. יורם הגב

  יש לי מצלמה ניקון 5500 ואני לא מוצא בתפריט את הציור של העיפרון ואת האופציה Assign AE-L/AF-L button.
  האם יש לאופציה הזו שם אחר?

 45. יחזקאל הגב

  היי תומר.
  יש לי קנון מירולס m_50 אין שם כפתור af on אבל יש אפשרות לעבור לפוקוס ידני אחרי תפיסת מיקוד אוטומטי כך שהמצלמה שומרת על מצב הפוקוס האוטומטי במצב ידני עד להפעלת הפוקוס האוטומטי שוב.
  האם זה יתן לי את היתרון שעליו כתבת.
  (יש בזה יתרון נוסף שהוא גם חיסרון היתרון שלא צריך להמשיך ללחוץ באגודל כל הזמן והחיסרון שצריך לזכור להחזיר אחרי השוט את המצלמה לפוקוס אוטומט)

  • תומר אלמקייס הגב

   היי יחזקאל.
   זה יכול להיות יתרון אם הנושא לא זז וכך גם אתה.
   תבדוק אם יש לך את האפשרות להמיר את הכפתור נעילת חשיפה (AE-L, AF-L) לכפתור פוקוס.
   אם לא, אז כנראה שאין לך את האופציה הזו במצלמה.

 46. יחזקאל הגב

  הי תומר
  תודה על תגובתך.
  יש אפשרות להחליף את כפתור נעילת חשיפה (*) ב- af off
  אבל לא af on. יש הבדל?
  אתה כותב בצורה מאוד מיוחדת וממכרת. שילוב של כשרון ידע וכושר ביטוי.
  כל הכבוד.

 47. תומר אלמקייס הגב

  תודה רבה יחזקאל.
  לדעתי, מה שקורה זה שהלחצן נעילת חשיפה משמש כלחצן פוקוס כשאתה נמצא על מצב צילום M.
  ו-AF-OFF מבטל אותו בעצם.
  תבדוק אם צדקתי, כי זו השערה 🙂

 48. Shlomo Taub הגב

  כתבה מרתקת ואינפורמטיבית ביותר.
  כמשתמש במצלמה קומפקטית פנסוניק TZ110.
  האם קיים במצלמה שלי הכפתור האמור? אחד הכפתורים הוא אכן AF/AE. לא נראה לי שזה זה.
  אשמח להארה.

  שלמה

 49. דוד הגב

  כיצד מבצעים לנטרל את כפתור הצילום מהפוקוס?

 50. אלי הגב

  היי תומר, שאלה, מצד אחד כתבת שזה מתאים לכל סוגי הצילום(כולל ילדים). מצד שני כתבת "(כל עוד הנושא נמצא באותו מישור מוקד כמובן)". מה קורה אם הילדים זזים קדימה או אחורה? האם במקרה זה כפתור הפוקוס האחורי לא עוזר?
  תודה.

 51. Gilad הגב

  תקשיב, אתה גאון!

  צפיתי סרטונים שאמרו להשתמש בלחצן, אבל לא באמת הבנתי למה.
  עד שהגעתי לפוסט שלך… אלוף אתה, ממש

  וזה לגבי כל האתר, שהוא מעולה, בשפה ברורה, מעניין, ובלי תמונות… מוזרות (המילה היפה בשביל זה…)

  תודה על הכל! תמשיך!

  אולי, אם תפתח ערוץ יוטיוב במקביל ותסביר בסרטונים – זה יהיה עוד יותר שימושי, אבל לשיקולך

  יום טוב 🙂

 52. זאב הגב

  היי תומר
  האמת שכבר הרבה זמן חשבתי לעבור ללחצן הפוקוס האחורי, והפוסט שלך פשוט שכנע אותי לעשות את זה כבר היום!
  תודה,מאוד נהנה לקרא את הפוסטים שלך.

 53. חיה הגב

  היי,

  ממש תודה הכל כתוב ברור !!!!

  עברתי כבר על הרבה מאמרים באינטרנט ולא הבנתי

  עד שקראתי את זה !!!

  יש לי מצלמה m50 קנון , איך אני עושה את זה שם ??

  ממש תודה

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
Send this to a friend