5 טיפים שישפרו את הביטחון העצמי שלכם בתור צלמים

ביטחון צילומי, כפי שאני מגדיר אותו, הוא עניין די חשוב בחיים שלכם כצלמים. אם אתם לא בטוחים בעבודה שלכם, אתם יכולים לדאוג כל הזמן לגבי הצילום שלכם והאם אנשים אחרים יאהבו את התמונות שלכם, וכל זאת יבוא על חשבון הריכוז שלכם ביצירה עצמה. 

לעומת זאת, אם אתם בטוחים בעצמכם, ואם אתם יודעים שאתם מוכנים לכל בעיה שלא תהיה, ושאתם יודעים להתמודד עם כל סיטואציה, אז הצילום שלכם יהיה הרבה יותר חופשי, משוחרר, מהנה, מקצועי, וכן.. גם הרבה יותר טוב.

בפוסט הזה אני סיקרתי 5 דרכים שיעזרו לכם לשפר את הביטחון העצמי שלכם כצלמים, כדי שתוכלו לשמור על ההנאה, המקצועיות והמיומנויות שלכם בזמן הצילום.

1. תתרגלו!

הראשון בסולם הביטחון שלכם הוא התרגול. רק תרגול ישפר את כישורי הצילום שלכם ויביא איתו גם את הביטחון העצמי שאליו אתם שואפים להגיע.
ככל שתתרגלו יותר, כך יהיה לכם הרבה יותר קל להתקדם וליצור לעצמכם חופש פעולה. כך, במצבי צילום בעיתיים החוזרים על עצמם, אתם עשויים למצוא את עצמכם מתמודדים איתם שוב ושוב עד שאתם כבר מתרגלים אליהם והם פתאום ייראו בעינכם כ-לא בעייתיים בכלל.

תחשבו שאתם מצלמים איזשהו תרחיש בעייתי. בפעם הראשונה הסתבכתם איתו מאוד, בפעם השנייה פחות, ובפעם השלישית אתם כבר תשחו בו בלי לחשוב בכלל.

ואם בתרחישים בעיתיים עסקינן, זה רעיון לא רע בכלל שתשימו את עצמכם בכוונה בתרחישים מעין אלו. אתם רוצים לצלם אירועים אבל מפחדים מחוסר ביטחון? אם לא תזיזו את עצמכם היום, אז הנושא לא יתקדם לשום מקום. תכניסו את עצמכם לסיטואציות כאלה בכוונה תחילה ותגרמו לעצמכם להתמודד איתם. תחילה, ללא כל מחויבות כלפי הלקוחות.

לפני שאתם ניגשים לזה, אני ממליץ לכם לקרוא הרבה חומר בנושא שאליו אתם נכנסים וללמוד מצלמים אחרים שנתקלו בבעיות ופתרו אותן. ואם אתם לא יודעים/מבינים משהו, אז תשאלו. אני בטוח שגם יהיה מי שיענה לכם.

בשורה התחתונה: כאשר אתם תדעו את הפתרונות לכל מיני סיטואציות, אתם תוכלו לגשת אליהן עם הרבה יותר ביטחון.

2. תשלטו במצבי הצילום ובהגדרות המצלמה שלכם

B

יש לכם ביד כלי עבודה נהדר עם הרבה יכולות שאולי אתם לא מודעים אליהן. מחובתכם לדעת לשלוט בכל פרמטר במצלמה שלכם, ולא רק בחלק הקשור לצמצם / תריס / איזו. אתם ממש צריכים לדעת מה תפקידן של ההגדרות השונות.

אם אתם רוצים לצלם רגע מרגש כלשהו אבל לא יודעים לאיזו הגדרת פוקוס להגדיר את המצלמה שלכם אז זה הולך לדפוק לכם את הביטחון העצמי שלכם ואת היכולות שלכם להוציא תוצאה טובה.
באופן דומה, אם אתם יודעים ומכירים את הגדרות הפוקוס האוטומטיות אך אין לכם מושג איך להגדיר אותן במצלמה שלכם, אתם עלולים למצוא את עצמכם מתעסקים יותר מדי בתפריט המצלמה במקום להתמקד בסיטואציה שמולכם.

גם כאן אתם צריכים להתאמן על מנת שתהיה לכם שליטה מלאה במצלמה. אני ממליץ לכם מאוד לקרוא את המדריך של המצלמה שלכם ולשמור אותו אתכם בתיק הצילום, הוא יהיה לכם שימושי בלא מעט מקרים. כאשר אתם קוראים במדריך המצלמה על הגדרה חדשה, תתרגלו אותה באופן מיידי ותראו את השינויים שהיא עושה. אם לא תתנסו, אתם לא באמת תזכרו את זה בזמן אמת.

בשורה התחתונה: כאשר אתם תשלטו בהגדרות השונות של המצלמה שלכם, אתם תוכלו להגיע לצילומים עם הרבה יותר ביטחון.

3. לעולם, אל תשוו את עצמכם עם צלמים אחרים

C

צפייה ומעקב אחרי עבודות של צלמים אחרים הם עניין מועיל ומלמד מאוד. הם יכולים לספק לכם רעיונות והרבה השראה. לעתים קרובות, הצלמים כוללים מידע טכני אודות התמונות שהם צילמו, והמידע הזה יכול לעזור לכם לשפר את הצילום שלכם.

יחד עם זאת, מאוד קל להביט בתמונותיהם של אחרים ולחשוב כמה התמונות שלהם טובות ביחס לתמונות שלכם. אתם צריכים לזכור שלא משנה כמה אתם תהיו טובים, תמיד יהיו אלפי צלמים יותר טובים מכם.
יחד עם זאת, אתם צריכים לזכור כי אתם טובים מעוד אלף צלמים אחרים שמצלמים תמונות מטושטשות מהטלפון ומשתפים אותם בפייסבוק.

בנוסף לכל זה, קחו בחשבון שהרוב המוחלט של הצלמים יעלו לרשת האינטרנט רק את התמונות הטובות ביותר שלהם עם סינון של פינצטה. אז אם אתם מסתכלים על תמונות של צלם כלשהו שאתם מעריצים ואתם מוצאים את עצמכם חושבים על כך שהוא יותר טוב מכם, זה נובע בגלל העובדה שאתם עושים השוואה עם התמונות הכי טובות שלו מול ממוצע התמונות שלכם.
אם אתם תרכיבו גלריה מהתמונות הטובות ביותר שלכם, אתם עשויים למצוא את עצמכם בהשוואה מול אותו הצלם שאתם מעריצים.

אז נכון, כולנו נופלים בפח הזה, וקורה לי לא מעט פעמים שאני מביט בתמונותיהם של צלמים אחרים ומתמוגג, אך תמיד אני עוצר את עצמי במחשבה כי יתכן מאוד שמה שאני חושב על אותו צלם – בדיוק כך הוא חושב עליי, כי הרי לכל אחד יש את הסגנון שלו ולעולם אתם לא תוכלו לצלם כמו צלם אחר כמו שלעולם צלם אחד לא יוכל לצלם כמוכם.

בשורה התחתונה: לקבל השראה מצלמים אחרים זה דבר מעולה ואף חובה, אך אתם לא צריכים להשתמש בהם כדי להוריד את המוטיבציה שלכם.

4. הביטו לאחור על עבודות ישנות שלכם

D

דרך טובה להגביר את הביטחון העצמי שלכם היא לחזור אחורה אל עבודות ישנות שצילמתם ולראות את השינויים שעברתם בדרך. אתם תופתעו לגלות כמה עברתם וכמה למדתם מאז.
כאשר אתם חוזרים בחזרה אל תקופה בה הייתם באטרף ללמוד עוד, התמונות יזכירו לכם את הרגעים שאתם הייתם מתמוגגים אם הייתה יוצאת לכם תוצאה כמו שיוצאת לכם היום.

אני חייב לציין כי ככל שאתם מצלמים יותר, אתם צפויים לראות את ההבדלים מהר יותר, ואתם תופתעו לגלות את השינויים שעברתם בחודשיים האחרונים (בדוק!!).

בשורה התחתונה: לעולם אנחנו לא נפסיק להשתפר, ואנחנו חייבים תמיד להביט לאחור על מנת לצפות בשינויים שעברנו בדרך.

5. נהלו את המטרות שלכם

צילום: תומר אלמקייס
צילום: תומר אלמקייס

הצבת מטרות יכולה להיות לכם שימושית מאוד כדי לשפר את הצילום שלכם ולהוסיף לו נופך של ביטחון עצמי. זה ידחף אתכם קדימה וייתן לכם הרבה יותר חשק ליצור.

התהליך של החשיבה על המטרות שאתם רוצים להשיג, יעזור לכם לחשוב יותר על הצילום שלכם וללכת איתו עד הסוף ונגד כל הקשיים שבדרך.

בנוסף, אתם צריכים גם לדעת לנהל את הציפיות שלם. הגדרת מטרה כמו ללמוד לצלם אופנה ושיהיו לכם 10 הפקות עד סוף השבוע, היא לא מטרה הגיונית ולא מציאותית. אם אתם תגדירו מטרות שקשות מדי להשגה, אתם רק תפגעו בביטחון העצמי שלכם במקום לחזק אותו.

אז אתם, כמובן, לא רוצים להציב לעצמכם מטרות קשות להשגה, כי כך אתם לא תוכלו להשתפר. אבל מה שאתם כן יכולים לעשות, זה לחשוב היטב על המטרות שלכם וכמה זמן הגיוני נדרש על מנת להשיג אותן.

בשורה התחתונה: תציבו לעצמכם מטרות הגיוניות ותעמדו ביעדים שלכם.

סיכום

חשוב מאוד שתהיו בטוחים לגבי כישורי הצילום שלכם, ובמיוחד אם אתם מצלמים עבור אנשים אחרים. כאשר אתם מלאי ביטחון, זה אומר שאתם פחות צפויים להירתע מהזדמנויות צילום מסובכות, אלא לראות אותם כפוטנציאליות ומתגמלות. וזה יקרה בגלל שאתם תדעו שעם הניסיון שצברתם, אתם יכולים להיות מרוכזים יותר בסיטואציה ופחות בהגדרות המצלמה או מציאת פתרונות.

לסיום, תעשו טובה לעצמכם ותעשו לכם סדר בלימוד שלכם. לימוד הגיוני הוא שקודם כל תשלטו בצילום ובמצלמה ורק אחרי זה תלמדו איך לשלוט בתוכנת עריכה.

השתמשו בעצות האלה, שפרו את יכולות הצילום ואת הביטחון העצמי שלכם ואל תשכחו לחלוק את הפוסט הזה עם אלו שיראו בו כעזר, כמוכם.

תודה ששוב קפצתם לבקר,

תומר.

תומר אלמקייס
41 תגובות
 1. מאשא הגב

  תודה על העצות הנהדרות!! כן ירבו עצות כאלה!!

 2. אבי הגב

  תודה רבה תומר, אתה מחדש כל הזמן, ומאיר זוויות חדשות ומענינות בתחום. יישר כוח1

 3. KTV הגב

  תודה רבה
  זה היה טוב מאד

 4. יגאל הגב

  חן חן לך תומר.
  לומד מהכתבות שלך, ממש התקדמות שלי מורגשת בצילומים.

  רב תודות.
  יגאל רון.

 5. נורית פרידנטל הגב

  תודה על הכתבות.
  הן כתובות בצורה מובנת ובגובה העיניים (לפחות שלי) . עצות טובות ושימושיות.
  קניתי לאחרונה עדשת מקרו והייתי שמחה אם תקדיש לצילום מקרו כתבה.
  ושוב, תודה, תודה!
  נורית.

 6. ilana הגב

  שלום תומר
  אמנם אני מצלמת כבר כ15 שנה, והיה נדמה לי שאני יודעת צילום מהו, אך הפוסטים שלך מאירים נקודות שלא ידעתי שהן קיימות בכלל.
  תודה.

  • תומר אלמקייס הגב

   וואוו, בהחלט כיף לקרוא מילים כאלה.. אין ספק שצילום זה תחום שתמיד יש בו מה ללמוד. ואני שמח על כך שיש מי שמסכים איתי 🙂

 7. אסף כהן הגב

  באמת, מכל התלב, תודה!

 8. אני הגב

  אחלה פוסט.
  צודק לגמרי.

 9. סימה מזור הגב

  אוהבת את דרך ההדרכה שלך–תודה

 10. משה כהן הגב

  תומר אתה תותח בצילום, תותח בלימוד צילום, וכעת מתגלה כמוטיבטור לא קטן – כל הכבוד. אני מזדהה עם חלק לא קטן ממה שכתבת. ואני מתאר כי גם רבים אחרים חושבים כך.
  המשך "להשביע " אותנו עם ידע וטיפים בצילום. תודה

 11. עמוס הגב

  תודה על הארותיך החכמות והמועילות. כרגיל…..

 12. עמי ורדי הגב

  תומר , כל מאמר שלך שאני קורא מוסיף לי ידע ונותן לי אתגרים חדשים .האמת , חבל שזה רק פעם בשבוע אבל אני נהנה לחזור ולקרוא במאמרים הקודמים , כל פעם מחדש . תודה רבה לך מקרב לב .

  • תומר אלמקייס הגב

   היי, עמי.
   תודה רבה.
   לצערי, זה הזמן שיש לי כרגע לכתוב. אני מקווה כי בעתיד אוכל להקדיש לבלוג יותר זמן.
   שוב תודה ואתה מוזמן תמיד.

 13. אהובה הגב

  תודה תומר, עצות מעשיות ושימושיות, מקווה לקבל עוד מיילים בקרוב.

 14. סימון הגב

  תומר! תמשיך!!
  כיף ענק לקרוא כל פעם את הפוסטים שלך!

 15. רעות הגב

  תודה רבה
  כ"כ נכון מה שכתבת לקחתי הכל לתשומת לבי

  מחכה למאמר הבא

 16. רחלי הגב

  תודה רבה
  מועיל מאד הפוסטים שלך.
  דברים פשוטים שאנחנו פשוט לא חשבנו עליהם.

 17. אבי הגב

  כל פוסט תורם
  תודה
  אבי יצחקי

 18. נטע הגב

  כייף לקרוא את הכתבות שלך! רציתי לשאול אם יש לך טיפ לצילום עם עדשת פורטרט. יש לי עדשת 50 מ"מ עם מפתח של 1.4 ורוב התמונות שאני מצלמת איתה לא יוצאות ממש חדות. אשמח לתשובה בנושא
  תודה☺

 19. סימון פרידמן הגב

  אחלה כתבה כמו תמיד . ומחכה שתעשה סדנאות בצפון שאוכל גם להגיע ולהשתתף בהם

 20. אריה טננבאום הגב

  תומר אני קורא את התגובות שכתבו לפני ומצטרף לכל אחד מהם
  אותי בוודאות הצלחת לשפר.
  מי יתן שיהיו עוד כמוך ואתה בבקשה אל תפסיק
  אריה

 21. טל הגב

  תודה תומר (:

 22. אורית הגב

  חיפשתי לקרוא פוסט אחר שכתבת ופתאום ניתקלתי בפוסט הזה.
  פוסט מדהים, מחזק ותומך במסלול הצילום.
  תודה תומר!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
Send this to a friend